Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Eu am cumpărat 50%dintr o casă iar pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Eu am cumpărat 50%dintr o casă iar pe cealaltă ...

Bună seara! Eu am cumpărat 50%dintr o casă iar pe cealaltă am făcut contract de întreținere cu uzufruct viager,eu crezând că acest uzufruct era doar pe partea cu întreținerea... Bătrâna cu care am facut actul este foarte complicata si are si certificat de la iml ca nu e apta sa semneze decat in prezența unui avocat...Ea ma dat in judecata pentru a strica contractul de întreținere sustinand ca nu l-am respectat, instanta insa ia respins dar in schimb ma obliga pe mine sa parasesc casa si să-i dau bani lunar prin rentă viageră! Intrebarea mea este : ar fi posibil sa stric uzufructul viager daca stric contractul de întreținere? Aș vrea să-mi raspundeti sincer. Vă mulțumesc anticipat!

Nu.
nu, ca nu aveti motiv.

Crysmary a scris:

Intrebarea mea era alta! As putea strica contractele să-mi primesc banii inapoi?
gi-jane2 a scris:

batrana are drept de uzufruct pe toata casa,