Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie acceptare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie acceptare succesiune

Buna seara.
Se poate da declaratie de acceptare a succesiunii la notar in baza unei copii legalizate dupa certificatul de deces?
Multumesc
maria dinca, utilizator
da, ar trebui sa fie buna, scopul fiind ca in declaratie sa fie datele corecte ale decedatului. Pe site-ul unui notariat, la acte necesare scrie de certificat in original sau duplicat, puteti cere la starea civila
gi-jane2, moderator
Daca detineti cakitate,aveti dreptul legal ,sa solicitati oficial la serviciul specializat eliberarea de nou certificat de deces