avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca mostenirea intre cumnata si veri de-ai doilea nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca mostenirea intre cumnata si veri de-ai doilea nu se poate ...

Daca mostenirea intre cumnata si veri de-ai doilea nu se poate face din lipsa informatiilor, nu se poate da un anunt cu privire la dezbaterea mostenirii prin care respectivii sa se prezinte?
Cel mai recent răspuns: Iulias88 , utilizator 14:00, 26 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În linie colaterală, vocația la moștenire este limitată la gradul patru inclusiv. Adică până la văr primar, inclusiv.
Cine, mai exact, caută pe cine, mai exact?

Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Septembrie 2021
romascanu, moderator



Mama mea (Ioana) cauta dezbaterea mostenirii dupa decesul sorei(Gina). Sora a fost casatorita (Nicu) dar nu au avut copii. In urma decesului si al cumnatului de acum cativa aninde zile (Nicu) planuim sa dezbatem mostenirea dar nu avem toate detaliile verilor din partea lui iar cu 2 dintre ei nici nu ne-am inteles la notar. Altfel, am vrea sa stim cum sa procedam pentru a elimina persoanele in cazul de fata avand in vedere faptul ca nu au participat la nicio cheltuiala in timpul vietii si dupa moartea cumnatului (datoriile lasate sunt achitate tot de mama, cu chitante pastrate)
Multumesc anticipat.am raspuns mai sus

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

În linie colaterală, vocația la moștenire este limitată la gradul patru inclusiv. Adică până la văr primar, inclusiv.
Cine, mai exact, caută pe cine, mai exact?



Aveți grijă în beneficiul cui căutați să-i eliminați.
Căci dacă ordinea deceselor este soțul mai întâi și soția (sora mamei) pe urmă, atunci ar avea sens.
Dar dacă ordinea deceselor este soția (sora mamei) mai întâi și apoi soțul, atunci mai bine cautați să vă înțelegeți cu vărul „Ionică” decât cu ... statul (sau comuna, orașul, municipiul, după caz și data decesului). Mama dvs. își moștenește sora, dar nu și pe soțul surorii ei. Și devine interesantă ordinea plecărilor pe lumea ailaltă.
Discutați cu un avocat.

Cei „2 dintre ei”, cu care nu v-ați înțeles (presupunând că-s veri primari cu defunctul sau moștenitori ai acelor veri primari care erau în viață la data decesului lui, dar au murit după) par deja ...destui cât să riscați să ajungeți într-un proces. Caz în care vă trebuie oricum un minim de date, iar o eventuală citare prin publicitate o dispune instanța.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Septembrie 2021
romascanu, moderator
Sigur, aveti dreptate!au trecut 20 de ani de la moartea sotiei(sora mamei) si 6 ani de la moartea sotului. Calitatea de mostenitor nu a fost declarata de el pe timpul vietii, de aceea tindem sa credem ca ar fi mai usor de actionat și cu verii?

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Aveți grijă în beneficiul cui căutați să-i eliminați.
Căci dacă ordinea deceselor este soțul mai întâi și soția (sora mamei) pe urmă, atunci ar avea sens.
Dar dacă ordinea deceselor este soția (sora mamei) mai întâi și apoi soțul, atunci mai bine cautați să vă înțelegeți cu vărul „Ionică” decât cu ... statul (sau comuna, orașul, municipiul, după caz și data decesului). Mama dvs. își moștenește sora, dar nu și pe soțul surorii ei. Și devine interesantă ordinea plecărilor pe lumea ailaltă.
Discutați cu un avocat.

Cei „2 dintre ei”, cu care nu v-ați înțeles (presupunând că-s veri primari cu defunctul sau moștenitori ai acelor veri primari care erau în viață la data decesului lui, dar au murit după) par deja ...destui cât să riscați să ajungeți într-un proces. Caz în care vă trebuie oricum un minim de date, iar o eventuală citare prin publicitate o dispune instanța.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soția mea a decedat, nu avem copii iar sora ei nu are nicio pretenție. cum se dezbate succesiunea? MNSD MNSD Bună ziua.Soția mea a decedat in data de 20.09.2018.Trebuie să fac succesiunea pentru urmatoarele lucruri:apartament cumparat împreună cu credit ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa sora decedata irisp irisp Daca sora a murit si copilul sorei a murit si el, succesiunea nu a fost facuta, eu ca frate am drept la mostenire impreuna cu cumnatul meu? (vezi toată discuția)
Succesiune nicobereanu nicobereanu Buna ziua la dezbaterea mostenirii defunctului var de gradul 2 cu mine , fara parinti , fara copii, fara sot supravietuitor cine poate veni la mostenire... ... (vezi toată discuția)