Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trebuie sa depuna acum o noua declaratie unica?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trebuie sa depuna acum o noua declaratie unica?

Buna ziua!

PFA care a depus declaratia unica pe 25 mai 2021 cu venitul realizat in 2020 si venitul estimat pe 2021.
In luna septembrie a primit dividende in valoare de 20000 lei. Trebuie sa depuna acum o noua declaratie unica pentru a rectifica venitul estimat sau definitiveaza declaratia in anul 2022 la termenul de depunere ?
Multumesc frumos!
george-neagu, moderator
Definitiveaza declaratia din anul 2022 si doar la partea de contributie la sanatate daca cumva prin adunarea veniturilor nete din cele doua surse realizate in 2021 se depaseste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie.