avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obligatiile legale site anunturi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obligatiile legale site anunturi

Buna ziua, as vrea sa intreb care sunt obligatiile legale pe care trebuie sa le aiba un site de anunturi. Am gasit raspunsuri pe internet dar mai mult despre eccommerce nu despre anunturi. Un site de anunturi nu vinde nici-un produs ci doar asigura o platforma unde alti utiliztori vand sau cumpara produse. Profitul acestui tip de site provine exclusiv din reclame si pachete de promovare. As dori informatii despre tipul de firma, cod caen, contabilitate, termeni si conditii. Multumesc
Ultima modificare: Marți, 28 Septembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 20:08, 27 Septembrie 2021
Buna ziua,

Puteti infiinta o societate cu raspundere limitata.

Pentru alege, in mod avantajos, forma de exercitare a activitatii comerciale, trebuie sa benficiati de consiliere de specialitate.

Discutam despre activitatea de intermediere, cat si o activitate realizata in scopul de a oferi servicii de publicitate.

Prin intermdiul platformei oferitii urmatoarele servicii:
-intermedierea in vederea cumpararii unor produse.
-activitati de publicitate, prin prisma ofertelor prezentate.

Pe site, trebuie sa inserati urmatoarele sectiuni:
-termeni si conditii.
-procedurile legate de implementarea GDPR, politica de confidentialitate si politica privind fisierele tip COOKIE.

Consultati un avocat, pentru a efectua procedurile legate de respectarea normelor GDPR, cat si pentru a concepe termenii si conditiile de utilizare a platformei, acestia reprezentand, in esenta, contractul perfectat la distanta, care reglementeaza raporturile comerciale derulate.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protejare drepturi autor site Yazzz557 Yazzz557 Buna ziua, Am creat un site pe o idee proprie si inainte de a-l lansa, va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de protejarea acestuia ca nume si continut. Cum ... (vezi toată discuția)
Ce conditii gdpr trebuie sa respecte websitul unei societati ... Nita Emilia Nita Emilia Ce conditii GDPR trebuie sa respecte websitul unei societati de transport? trebuie partenerii care intra in baza de date sa isi dea un accept explicit tip ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa imi fac pfa? vintagesoul vintagesoul Buna ziua, Va rog frumos sa imi spuneti pentru ce forma legala ar trebui sa optez daca doresc sa desfasor urmatoarea activitate : doresc sa achizitionez din ... (vezi toată discuția)