Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declaratia beneficiar real asociat sau administrator?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declaratia beneficiar real asociat sau administrator?

Buna ziua,

Situatia este asa ...firma are asociat unic dar administrator este alta persoana....cine completeaza si semneaza declaratia privind beneficiarul real? asociatul sau administratorul? direct nnu?
george-neagu, moderator
Asumand ca in speta este vorba despre un SRL sau alt tip de societate supusa inregistrarii in registrul comertului, se va bifa fie prima casuta, fie a doua.
Prima casuta, conform prevederilor art. 4 alin. (2) litera a) punctul 1 din Legea nr. 129/2019 se bifeaza in cazul in care persoanele fizice care controleaza in ultima instanta societatea detin 25% +1 din capitalul social al societatii.
A doua casuta, conform prevederilor art. 4 alin. (2) litera a) punctul 2 din Legea nr. 129/2019 se bifeaza in cazul in care nu se poate identifica o persoana care sa detina 25% +1 din capitalul social, si atunci beneficiar real este considerata o persoana cu functie de conducere (de exemplu, administratorul).
Ana Seinea, Avocat
multumesc...dar daca ambii asociati sunt administratori cine completeaza declaratia?....doar unul din ei sau ambii? fiecare au cate 50%

multumesc
ionela11, utilizator
Se poate completa declaratia doar de catre unul dintre administratori.
Se inscriu datele celor doi asociati care sunt considerati beneficiarii reali ai societatii.

Notiunea de beneficiari reali, asa cum se regaseste definita la art. 4 din Legea nr. 129/2019 se refera, in speta d-voastra, la persoanele fizice asociate ale SRL care detin mai mult de 25% din actiuni sau drepturile de vot sau participatie in capitalurile proprii ale societatii.
[ link extern ]
multumesc pentru informatii..

adica sa inteleg ca in cazul meu daca am doi administratori pe societate fiecare cu 50% trebuie sa ii trec pe amandoi in declaratie?...si cine semneaza declaratia?....sau trebuie facuta declaratia pentru fiecare administrator in parte?
Sa trimit din nou declaratia la ONRC cu ambii administratori? cum sa fac...
declaratia am intocmit-o si trimis-o doar pentru unul din ei....
ionela11, utilizator