Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Salut întreb va rog sa schimbat legea ce îmi ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Salut întreb va rog sa schimbat legea ce îmi permitea sa îmi ...

Salut întreb va rog sa schimbat legea ce îmi permitea sa îmi fac adeverință provizorie fără dovada act de proprietate acum este necesara
art. 20 OUG 97/2005 - text in vigoare
(1) Cartea de identitate provizorie se eliberează în următoarele cazuri:

a) când solicitantul nu prezintă toate documentele necesare pentru eliberarea cărții de identitate, a cărții de identitate simple sau a cărții electronice de identitate;
b) când, temporar, nu se poate realiza procedura preluării datelor biometrice;
c) în cazul cetățenilor români cu domiciliul în străinătate, care locuiesc temporar în România;
d) când se solicită eliberarea unei cărți electronice de identitate, a unei cărți de identitate simple sau a unei cărți de identitate, în unul din cazurile prevăzute la art. 19 alin. (1) lit. a), b) și e)-j), la cererea cetățeanului.