Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Model de contract pentru activități de servicii.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Model de contract pentru activități de servicii.

Există un model de contract pentru activități de servicii suport combinate oferite unui sediu de firmă conform cod CAEN 8110?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Contracul este legea partilor, asadar, activitatea prestata de dvs. este reglementata prin prisma acestuia.

In speta, discutam de un contract de prestari servicii.

Sugestia mea este sa nu folositi un contract de prestari servicii de pe anumite site-uri, intrucat continutul contractului trebuie stabilit in functie de drepturile si obligatiile partilor semnatare.

Drepturile si obligatiile partilor trebuie reglementate in concret, in functie de optiunile lor, insa si in functie de activitatea concreta.

Totodata, pot fi inserate anumite clauze de confidentialitate, de limitare a raspunderii, specifice acestor contracte.

Trebuie reglementata modalitatea in care intervine sanctiunea rezilierii, ce daune-interese sunt percepute, in cazul nerespectarii obligatiilor contractuale, si alte clauze specifice.

Expuneti, intr-o ora de consultanta, activitatea dumneavoastra, unui avocat, pentru a va consilia corespunzator.