avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Model de contract pentru activități de servicii.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Model de contract pentru activități de servicii.

Există un model de contract pentru activități de servicii suport combinate oferite unui sediu de firmă conform cod CAEN 8110?
Ultima modificare: Joi, 7 Octombrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:26, 13 Octombrie 2021
Buna ziua,

Contracul este legea partilor, asadar, activitatea prestata de dvs. este reglementata prin prisma acestuia.

In speta, discutam de un contract de prestari servicii.

Sugestia mea este sa nu folositi un contract de prestari servicii de pe anumite site-uri, intrucat continutul contractului trebuie stabilit in functie de drepturile si obligatiile partilor semnatare.

Drepturile si obligatiile partilor trebuie reglementate in concret, in functie de optiunile lor, insa si in functie de activitatea concreta.

Totodata, pot fi inserate anumite clauze de confidentialitate, de limitare a raspunderii, specifice acestor contracte.

Trebuie reglementata modalitatea in care intervine sanctiunea rezilierii, ce daune-interese sunt percepute, in cazul nerespectarii obligatiilor contractuale, si alte clauze specifice.

Expuneti, intr-o ora de consultanta, activitatea dumneavoastra, unui avocat, pentru a va consilia corespunzator.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauze contract munca ramonaf ramonaf va rog sa mi spuneti ce clauze as putea pune in contractul meu de munca...functia de economist...care sa fie in avantajul meu...si de ce fel de clauze sa ma ... (vezi toată discuția)
Contract comercial de vanzare-cumparare. ContSters61319 ContSters61319 un contract de furnizare produse medicale. 1. pot pune o dobanda de 2% pe zi in cazul nerespectarii termenului de plata de catre cumparator? 2. in cazul ... (vezi toată discuția)
Se poate incheia in astfel de contract? mcozma mcozma Firma mea (dezvoltatoare de software) doreste sa colaboreze cu mai multi oameni, acestia nefiind nici persoane juridice, nici pfa. As dori sa inchei cu ei un ... (vezi toată discuția)