Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesorale

Bună ziua! Bunicul meu (vitreg) a intocmit un testament in care mi-a lasat mostenire tot ce avea, dar in posesia careia voi intra in deplinatate (momentan am doar o parte) doar dupa moartea bunicii mele, ea fiind inca in viata in momentul de fata. Ea doreste acum sa vanda casa (care este mentionata si in testament), as vrea sa stiu, din punct de vedere legal, dupa vanzarea casei, ce procentaj sau ce cota mi s-ar cuveni?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Tina.mfv, utilizator
Pragmatică bunica. O clipă am avut un dubiu, dacă n-o fi ea ...vitrega.
Ar fi fost preferabil să lămuriți (dvs.) oareșce aspecte (cu un avocat al dvs.) înainte de a ajunge la notar. Fiindcă bunica pare că știe exact ce vrea, iar dvs. sperați să vă lămurească notarul. Or, dacă nu știți ce vreți, orice „lămurire” riscă să vă ducă pe unde vrea bunica.

Are sens ce susține. Ea susține reducțiunea testamentului. Care se poate realiza și prin bună învoială ... (poate vreți, poate nu vreți, dar aveți grijă ce grăiți).

romascanu, moderator

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Pragmatică bunica. O clipă am avut un dubiu, dacă n-o fi ea ...vitrega.
Ar fi fost preferabil să lămuriți (dvs.) oareșce aspecte (cu un avocat al dvs.) înainte de a ajunge la notar. Fiindcă bunica pare că știe exact ce vrea, iar dvs. sperați să vă lămurească notarul. Or, dacă nu știți ce vreți, orice „lămurire” riscă să vă ducă pe unde vrea bunica.

Are sens ce susține. Ea susține reducțiunea testamentului. Care se poate realiza și prin bună învoială ... (poate vreți, poate nu vreți, dar aveți grijă ce grăiți).

Da, nici nu m-am gandit la asta. Va multumesc frumos! Voi amana programarea de astazi la notar si voi discuta cu un avocat.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Pragmatică bunica. O clipă am avut un dubiu, dacă n-o fi ea ...vitrega.
Ar fi fost preferabil să lămuriți (dvs.) oareșce aspecte (cu un avocat al dvs.) înainte de a ajunge la notar. Fiindcă bunica pare că știe exact ce vrea, iar dvs. sperați să vă lămurească notarul. Or, dacă nu știți ce vreți, orice „lămurire” riscă să vă ducă pe unde vrea bunica.

Are sens ce susține. Ea susține reducțiunea testamentului. Care se poate realiza și prin bună învoială ... (poate vreți, poate nu vreți, dar aveți grijă ce grăiți).

Nu va supărați, dar nu e prima data când insinuati mai pe direct, mai pe indirect, ca notarul nu este în stare sa lămurească clienții. Am observat comentariile dvs și în alte postari și sunt cam...non colegiale. Nu mai aveți mult și faceți un club cu dl Lascoschi.
Va asigur, ca o poate face mult mai bine decât un avocat subiectiv, care ii canta clientului la ureche, exact ce vrea sa audă.
Nu e vorba ca nu e in stare, doar ca oamenii nu stiu ce sa intrebe, desi in realitate nici nu stiu ce presupun clauzele cu care atat de usor sunt de acord. Notarul il intreaba pe om daca a inteles, ala zice ca da, dar nu il intreaba ce a inteles.
Notarul nu apara interesele nimanui ( macar teoretic), avocatul ca e platit de clientul lui, o face si are grija ( macar teoretic) sa se asigure ca respectivul client intelege ce presupune acel act pe care urmeaza sa il semneze.
o femeie, a vrut candva sa faca schimb de locuinta si gasise niste excroci care o puneau sa faca procura de vanzare a casei ca gasesc ei client si ii dau la schimb 2 camere si o garsoniera bla, bla. A avut noroc sau inger pazitor in acea notarita care i-a explicat ca prin procura aia le da drept sa ii vanda casa si ca va alerga dupa ei sa ii dea banii. Cunoasteti aceste persoane, va sunt rude a intrebat notarita? femeia sincera, a zis nu si notarita i-a dat afara si asa a ramas femeia cu casa. Ei bine, foarte putini fac asta, pt ca" actele se fac la cerere si nu intervine notarul in ce cere omul"si ...la revedere.
Oare explica notarul ce presupune o clauza de uzufruct?da, ii explica vanzatorului... mamaie, o sa stai in casa pana mori, dar nudului nu ii explica ca si pt buletin are nevoie de acordul mamaicii si daca nu e ea de acord sa stea in casa, nudul sta pe afara.. E, aici intervine avocatul la care omul era bine sa fi apelat pana sa mearga la notar ca sa stie ce sa ceara.
nu ridicam in slavi o profesie sau denigram alta, fiecare are rolul sau , fiecare se ocupa cu altceva.
gi-jane2, moderator
@raluk0207

Ba este în stare, de ce să nu fie? (că doar făcurăm aceeași școală).
Dar tocmai pentru că este în stare să o facă, notarul ar trebui să-și înfrâneze tendința de a lămuri excesiv vreuna dintre părți.

Un notar adevărat trebuie să asigure echilibru și echidistanță între părți. El trebuie să le explice drepturile și obligațiile fără a se transforma în apărătorul uneia dintre părți.

Ce a spus notarul în speță? („ca in acest moment eu am jumatate si bunica tot jumatate”).
Bine punctat: În acest moment!

Dar mâine? Căci sunt posibile două variante în speță. Ambele sunt legale.
Or, în clipa în care notarul ar încearcă să susțină ideea exprimată ieri (una dintre variante), tocmai s-a apucat de lucrat împotriva drepturilor bunicii din speță.

Sigur că puteți explica „mai bine”. Întrebarea este: mai bine pentru cine!?
Că-n speța aceasta, ca în multe altele, binele unuia este răul altuia.

Avocatul urmărește interesele clientului său.
Aici, pe forum, țin cu cine îmi convine și nu neapărat cu cine întreabă. (Cred că sunt ultima persoană care ar putea fi bănuită că spun ce ar vrea omul să audă. N-o fac nici pe mulți bani, darămite pe degeaba).

romascanu, moderator