Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... La cine ramane acordul de radiere de la fondul de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

La cine ramane acordul de radiere de la fondul de garantare dupa vanzarea imobilului?

Acord radiere fond de garantare
Daca exista suficiente exemplare, unul ramane la banca, unul ramane la proprietar, iar unul este trimis de notarul public care face radierea la OCPI. Daca exista un singur exemplar, acesta se trimite la OCPI impreuna cu declaratia de radiere data de reprezentantul bancii, pentru ca operatiunea esentiala pentru care documentul este emis este radierea sarcinii, in rest, dupa ce aceasta operatiune se efectueaza, nu vad ce valoare sau utilitate ar mai avea inscrisul.