Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii -modificare fisa postului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii -modificare fisa postului atributii suplimentare in fisa postului Buna ziua, daca un salariat ...

atributii suplimentare in fisa postului

Buna ziua, daca un salariat prin atributiile din fisa de post nu-si justifica timpul de 8 ore pe zi si se dar se propune suplimentarea atributiilor dar angajatul nu accepta. Care sunt pasii de urmat?
Multumesc
Ce inseamna "nu-si justifica timpul de 8 ore pe zi "?
Buna seara
Angajatul isi justifica timpul de lucru de 8h/zi raportat la atributiile din fisa postului in masura in care conditiile de munca existente la momentul angajarii au ramas neschimbate. Daca s-au modificat iar activitatea lui nu mai corespunde unei norme intregi 8h/zi, puteti sa-i propuneti modificare timpului de lucru, in scris, iar daca refuza puteti incepe procedura concedierii individuale (art 65 CM).
Multumec! In acest sens nu se poate propune suplimentarea atributiilor din fisa postului ?
Buna ziua
Informatiile pe care le-ati oferit sunt destul de vagi. Sunt situatii in care e posibila o astfel de modificare si alte situatii in care nu e posibila.
functia este casier doar ca o persoana incaseaza in baza dispozitiilor de plata si merge la banci iar alta persoane doar vinde bilete la intrare.