avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, doresc sa adresez si eu o intrebare. In ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, doresc sa adresez si eu o intrebare. In data de 27 ...

Buna ziua, doresc sa adresez si eu o intrebare. In data de 27 decembrie 2019 am mers cu familia la munte in statiunea moeciu de sus, si am inchiriat atv-uri, ideea mai pe scurt este ca dupa 1km de mers ne-a oprit politia , eu conducand fara permis de conducere si alcoolemie 0.27ml, ce s-ar putea intampla in cazul acesta ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 15:51, 20 Octombrie 2021
Buna ziua, pentru conducerea atv-urilor pe drumurile publice aveti nevoie de permis. Vi se poate intocmi dosar penal pentru conducere fara permis. In privinta alcoolemiei, O alcoolemie de până la 0,40 mg/ litru alcool pur în aerul expirat se sancționează cu amendă de la 21 la 50 de puncte şi suspendarea permisului pentru 3 luni (90 de zile).

Conform legislatiei din Romania, atunci când şoferii sunt prinşi cu o îmbibaţie de alcool egală sau peste 0,40 g/l alcool pur în aerul expirat (minim 0,80 g/l alcool pur în sânge), fapta constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă penală.


Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, pentru conducerea atv-urilor pe drumurile publice aveti nevoie de permis. Vi se poate intocmi dosar penal pentru conducere fara permis. In privinta alcoolemiei, O alcoolemie de până la 0,40 mg/ litru alcool pur în aerul expirat se sancționează cu amendă de la 21 la 50 de puncte şi suspendarea permisului pentru 3 luni (90 de zile).

Conform legislatiei din Romania, atunci când şoferii sunt prinşi cu o îmbibaţie de alcool egală sau peste 0,40 g/l alcool pur în aerul expirat (minim 0,80 g/l alcool pur în sânge), fapta constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă penală.


Multumesc frumos pentru raspuns, si cum se va sanctiona daca eu nu detin permis de conducere si am avut o alcoolemie de 0.27 g/l
Veti fi incadrat la art. 335 cod penal:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valorile alcoolemiei adrianaispas adrianaispas Intrebare: care sunt valorile alcoolemiei permise si unde pot fi gasite? Singura prevedere pe care am gasit-o este urmatoarea:\" [i]O concentraţie de până ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am următoarea problema. soțul meu a fost oprit în ... Roxyyy28 Roxyyy28 Buna ziua. Am următoarea problema. Soțul meu a fost oprit în trafic și gasit cu o alcoolemie de 0,86 ,% alcool pur în aerul expirat. La probele de sânge ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie Floryyyn Floryyyn Buna ziua.Am o mare rugaminte la dvs. Va rog sa-mi spuneti si mie ce as putea sa patesc daca am fost implicat intr-un accident rutier. Am lovit in spate o ... (vezi toată discuția)