Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, doresc sa adresez si eu o intrebare. In ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, doresc sa adresez si eu o intrebare. In data de 27 ...

Buna ziua, doresc sa adresez si eu o intrebare. In data de 27 decembrie 2019 am mers cu familia la munte in statiunea moeciu de sus, si am inchiriat atv-uri, ideea mai pe scurt este ca dupa 1km de mers ne-a oprit politia , eu conducand fara permis de conducere si alcoolemie 0.27ml, ce s-ar putea intampla in cazul acesta ? Multumesc!
Buna ziua, pentru conducerea atv-urilor pe drumurile publice aveti nevoie de permis. Vi se poate intocmi dosar penal pentru conducere fara permis. In privinta alcoolemiei, O alcoolemie de până la 0,40 mg/ litru alcool pur în aerul expirat se sancționează cu amendă de la 21 la 50 de puncte şi suspendarea permisului pentru 3 luni (90 de zile).

Conform legislatiei din Romania, atunci când şoferii sunt prinşi cu o îmbibaţie de alcool egală sau peste 0,40 g/l alcool pur în aerul expirat (minim 0,80 g/l alcool pur în sânge), fapta constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă penală.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, pentru conducerea atv-urilor pe drumurile publice aveti nevoie de permis. Vi se poate intocmi dosar penal pentru conducere fara permis. In privinta alcoolemiei, O alcoolemie de până la 0,40 mg/ litru alcool pur în aerul expirat se sancționează cu amendă de la 21 la 50 de puncte şi suspendarea permisului pentru 3 luni (90 de zile).

Conform legislatiei din Romania, atunci când şoferii sunt prinşi cu o îmbibaţie de alcool egală sau peste 0,40 g/l alcool pur în aerul expirat (minim 0,80 g/l alcool pur în sânge), fapta constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă penală.

Multumesc frumos pentru raspuns, si cum se va sanctiona daca eu nu detin permis de conducere si am avut o alcoolemie de 0.27 g/l
Veti fi incadrat la art. 335 cod penal:
[ link extern ]