Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii de odihna bonus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii de odihna bonus

Buna ziua, am o intrebare ref. la zile de concediu oferite ca bonus de companie. Managementul companiei a decis acordarea in acest an a doua zile de concediu in plus tuturor angajatilor care erau activi din luna aprilie a acestui an, ca si compensare pentru absenta teambuilding-ului din acest an. Daca nu sunt luate pana la sf. anului se pierd. Cum ar trebuie sa apara aceste zile in payroll si pontaj ? Pentru ca acest bonus nu se va mai repeta anul viitor, nu putem sa facem acte aditionale pentru toti angajatii, si nu dorim nici sa apara ca si concediu de odihna pentru ca va impacta balanta de concedii. Este suficient o decizie de management care sa stipuleze conditiile de acordare? cum le notam in pontaj? Multumesc frumos
In opinia mea, este suficient o decizie de management care sa stipuleze conditiile de acordare a acestor zile.
Buna ziua
Concediul de odihna este o clauza contractuala care se negociaza, deci modificarea duratei CO impune un act aditional la contract. Bineinteles ca exista exceptii cum ar fi, de exemplu acordarea CO in functie de vechime prin stabilirea unei grile in CCM sau RI.
Angajatorul insa poate acorda zile libere platite sau neplatite ori de cate ori doreste pt anumite motive stabilite unilateral sau consensual, prin decizie, RI, CIM sau CCM.
[ link extern ] /