Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... OUG 110/02.10.2021 Bună ziua, ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

OUG 110/02.10.2021 Bună ziua, Numele meu este Adriana Poporogu. Începand cu data ...

Bună ziua,

Numele meu este Adriana Poporogu.
Începand cu data de 04.10.2021 și pana la data de 17.10.2021 scoala unde învață fiica mea a funcționat online, drept pentru care eu am stat acasă.
Revenita la serviciu mi se comunica următoarele:
- OUG 110/02.10.2021 a fost publicata în Monitorul Oficial în data de 04.10.2021 când a și întrat în aplicare, dar Ordinul Ministrului Muncii nr. 920/ 07.10.2021 și publicat în Monitorul Oficial în data de 08.10.2021, aprobarea modelului de cerere și declaratie prevazute în OUG 110/02.10.2021, menționează ca întra în aplicare la 3 zile dupa publicarea sa in Monitorul Oficial.
Având în vedere ca scoala unde învață fiica mea a funcționat în sistem online în perioada 04-17.10.2021, va rog sa-mi spuneți care este procedura pentru a beneficia de prevederile OUG 110/02.08 2021.

Va mulțumesc anticipat,
Adriana Poporogu
Zilele libere se acordă de la data depunerii cererii, dar nu mai devreme de data la care se decide limitarea sau suspendarea activităţilor didactice.

Zilele libere plătite se acordă la cererea părintelui care îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 1 alin. (3), depusă la
angajatorul acestuia.
Cererea este însoţită de o declaraţie pe propria răspundere a celuilalt părinte, de o copie a
certificatului/certificatelor de naştere al/ale copilului/copiilor sau a documentului care atestă calitatea de părinte, precum şi, după caz, de următoarele documente:
a) copie a certificatului de încadrare în grad de handicap al copilului ori adultului în vârstă de până la 26 de ani;
b) copie a adeverinţei eliberate de medicul de familie/medicul specialist, pentru situaţia prevăzută la art. 1 alin. (6) din OUG 111/2021..
Am inteles care este procedura, dar problema este ca Ordinul de ministru nr. 920/07.10.2021 care aproba modelul de cerere și declaratie care se depun la angajator este dat ulterior OUG. Cum.procedez în aceasta situație?
OUG se aplica de la data intrarii in vigoare , chiar daca acel Ordin a fost emis mai tarziu.

Ordin aproba doar niste formulare care trebuie sa fie folosite.
Bună dimineața,
Va mulțumesc pentru răspuns.
Mai am o intrebare: vă rog sa-mi spuneți ce formulare trebuie sa completez eu in data de 4.10.2021 având în vedere ca ele au fost publicate în Monitorul Oficial în data de 8.10.2021. Este o problema dacă folosesc formularele care nu existau în data de 4.10.2021?
Nu este problema daca folositi formularele aprobate prin acel Ordin.