avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. Vreau si eu eu sa stiu,in codul penal ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. Vreau si eu eu sa stiu,in codul penal varianta corecta ...

Buna ziua. Vreau si eu eu sa stiu,in codul penal varianta corecta a articolului 218 alineat 3 litera C care este varianta actualizată ,- victima nu a împlinit 16 ani sau Victima este minoră? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:17, 23 Octombrie 2021
CODUL PENAL - actualizat 27.08.2021
[ link extern ]
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate sa aiba si 17 ani si 11 luni. Se incadreaza.
Dar de ce pe site-ul Legea5 in care plătesc scrie ca victima nu a împlinit 16 ani?
Deja este vorba despre o relatie contractuala intre dvs si o alta persoana,
relatie asupra careia nu putem sa ne dam cu parerea, pt ca ...nu putem!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire traditionautomatic traditionautomatic Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o nedumerire: In Legea 286/2009 (noul cod penal intrat in vigoare in 2014) Art. 154, alineatul 4 precizeaza : (4) În ... (vezi toată discuția)
Eu adult si ea minora (16 ani) - ce pericole exista? ceea ce stiu este ... Hhh13580 Hhh13580 Eu Adult si ea Minora - Ce pericole exisita? Ceea ce stiu este corect? - Buna ziua! Stiu ca este recomandat si etic ca un adult sa nu se implice in relatii cu ... (vezi toată discuția)
Se considera corupere minori? spiridon vasilica spiridon vasilica Buna seara! Iata un caz care mi\'a atras atentia si m\'am gandit ca merita supus atentiei. O mama afla intr\'una din zile, din jurnalul intim al fiicei sale ... (vezi toată discuția)