Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Exista un temei legal care permite(/a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Exista un temei legal care permite(/a permits ) instalarea ...

Buna ziua,
Exista un temei legal care permite instalarea sistemelor de sonorizare exterioara ale bisericilor?
In speta vorbim de o biserica inconjurata de blocuri la nici 30, care difuzeaza la maxim slujba in fiecare saptamana. Toate incercarile de a rezolva amiabil cu parohul micsorarea volumului sonor al difuzoarelor exterioare au esuat si suntem obligati, vrem nu vrem, sa ascultam slujba in propriile noastre case de la 8:30 la 12:00 in fiecare duminica si de sarbatori. Cui trebuie sa be adresam?
Gcerchia, utilizator
Exista dispozitii speciale care prevad pragul fonic admis in spatiile cu destinatia de locuinta
Sesizati oficial autoritatile competente
Multumesc mul, imi puteti da va rog mai multe info care sunt authoritatile competente in aceasta situatie?
Am scris la Garda de mediu care a inaintat p9litiei sesizarea. Si …nimic
Politia nu are competente ,garda de mediu...nu mai are autoritatea si competenta sa efectueze masuratori,concre adrese catre acestea sunt sortite esecului
Demersul dv trebuie indreptat direct catre agentia de protectie a mediului care din 2018 detine baza tehnica de masurat valoarea zgomotelor=sonometre si sa emita documente referitoare la respectarea pragului fonic
Baza tehnica mai detin si directia de sanatate publica si firme prvate dar...avand in vedere beneficiul ...nu se spetesc sa dea curs solicitarilor persoanelor fizice care beneficiaza de verificari in mod gratuit-conform normelor in vigoare