Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Bonuri incluse in salariul net
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Bonuri incluse in salariul net

Este legal ca salariul net sa fie format din bani + bonuri de masa? concret salariul de baza este 2600, ar rezulta un salariu net de 1550 lei. Din acesti 1550 se scad lunar bonurile de masa aproximativ 400 de lei si salariatul ramane in mana cu 1150 lei (mai putin decat minimul legal). este o procedura legala? sau bonurile trebuiau adaugate la salariul net de 1550? multumesc!
george-neagu, moderator
Nu este legal. Tichetele de masă sunt bilete de valoare, nu pot fi incluse în salariul de bază.
Puteți semnala situația la ITM.
Daca aveti in contract si in REvisal un salariu de incadrare de 2600 lei este legal , deoarece salariu minim este de 2300 lei brut .
In REvisal nu se trec bonurile de masa de aceea e important cat e salariul dvs de incadrare in contract si in Revisal.
N-ați văzut cât e netul?
salariatul ramane in mana cu 1150 lei

Minimul legal este 1.386 lei.
multumesc pentru raspuns! vom continua demersurile legale.