Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Va rog sa ma lamuriti intr-o problemă. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Va rog sa ma lamuriti intr-o problemă. În prezent ...

Bună ziua,
Va rog sa ma lamuriti intr-o problemă.
În prezent lucrez la o firma care de luna viitoare îmi va aduce sa semnez mărirea de salariu minim pe economie.
Întrebarea mea este,cei 1800 lei cât s
e face minimul pe economie se dau 100% în mana sau poate întra în aceasta suna și valoarea bonurilor de masa?
Precizez ca în prezent iau 1900 cu suna bonurilor de masa incluse(mai exact 1500+400 pe decembrie) și nu cred ca vor sa imi mai mareasca pe motiv ca am deja 1900.
Care e varianta legala?
Mulțumesc.
Salariu minim stabilit prin HG este 3000 brut de la 1 ianuarie 2023. Valoare tichetelor de masă acordate nu este inclusă în această sumă.
Care este salariul dvs brut , fara tichete?
Minimum pe economie.
Atunci acesta se va modifica, dacă este sub 3000 lei brut.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Editat : citare raspouns
Cornel Vasile, Consilier juridic