avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Va rog sa ma lamuriti intr-o problemă. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Va rog sa ma lamuriti intr-o problemă. În prezent ...

Bună ziua,
Va rog sa ma lamuriti intr-o problemă.
În prezent lucrez la o firma care de luna viitoare îmi va aduce sa semnez mărirea de salariu minim pe economie.
Întrebarea mea este,cei 1800 lei cât s
e face minimul pe economie se dau 100% în mana sau poate întra în aceasta suna și valoarea bonurilor de masa?
Precizez ca în prezent iau 1900 cu suna bonurilor de masa incluse(mai exact 1500+400 pe decembrie) și nu cred ca vor sa imi mai mareasca pe motiv ca am deja 1900.
Care e varianta legala?
Mulțumesc.
Salariu minim stabilit prin HG este 3000 brut de la 1 ianuarie 2023. Valoare tichetelor de masă acordate nu este inclusă în această sumă.
Care este salariul dvs brut , fara tichete?
Minimum pe economie.
Atunci acesta se va modifica, dacă este sub 3000 lei brut.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.


Editat : citare raspouns
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Ianuarie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare salariala! BoghiDan BoghiDan Buna seara! Sunt angajat al unei firme care efectuează instalari de telecomunicații. Firma este încadrată ca si firma de construcții, iar începând cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am nevoie de ajutor nu știu legile... am salariul ... darialin darialin Buna ziua! Am nevoie de ajutor nu știu legile... Am salariul minim și mărirea din ianuarie anul acesta cea de 135 lei nu am primit-o pe cardul de salariu. ... (vezi toată discuția)
Bonuri incluse in salariul net de em de em Este legal ca salariul net sa fie format din bani + bonuri de masa? concret salariul de baza este 2600, ar rezulta un salariu net de 1550 lei. Din acesti 1550 ... (vezi toată discuția)