Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Buna ziua. Va rog mult sa mă ajutați cu niste ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Buna ziua. Va rog mult sa mă ajutați cu niste răspunsuri daca ...

Buna ziua. Va rog mult sa mă ajutați cu niste răspunsuri daca aveți timp.
Am de câțiva ani o firma înființată cu ajutorul unui cabinet de avocatura.
Eu am vândut inițial invitații de nuntă și alte produse papetărie evenimente, atât în format fizic cât și digital, ambele variante exclusiv online. Codul principal pus de ei este
CAEN 4762 - Comert cu amanuntul al ziarelor si articolelor de papetarie, in magazine specializate
Am la coduri secundare alte câteva, printre care:
4791 - Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
și
7410 Activitati de design specializat
Întrebările mele:
1. Nu ar fi trebuit să am codul principal 4791? La înființare mi s-a spus că atât timp cât facturez produse papetărie, fie printate fie digitale, e mai corect sa am codul 4672. Dar văd că majoritatea celor care vând online, indiferent ce, au codul 4791.
2. Intenționez ca de acum sa mă axez pe produse digitale (pe care clientul le descarcă in format PDF de exemplu și le editează el) și să vând international, iar produsele printate rămân pentru România, in sezonul de nunti, deci nu știu exact ce voi vinde mai mult. Ar trebui sa îmi modific codul caen principal daca voi ajunge să vând cu precadere produsele in format digital care se pot descărca online?
3. As dori sa realizez și logouri și alte produse din sfera designului grafic pt că aici am și pregătire, este ok daca am codul 7410 secundar sau mai e nevoie de ceva?
Menționez că am codurile secundare trecute în certificatul constatator.
4. O întrebare care nu are legătură cu ce am scris mai sus: un SRL este obligat prin lege să aibă contract cu un contabil? De ex daca o cunoștință expert contabil care mă ajută și e împuternicit legal să depună bilanț, etc, este OK sau am nevoie de contract prestări servicii?

Va mulțumesc mult pentru orice ajutor.

Nu mă poate ajuta nimeni, cu nici un răspuns? Va mulțumesc.