Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum schimbam asociatia de locatari si daca este legal ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum schimbam asociatia de locatari si daca este legal ce au facut ...

Cum schimbam asociatia de locatari si daca este legal ce au facut ei?

Urmeaza povestea mai pe scurt. In vara s-a mutat un domn la etajul 4 si bineinteles ca dumnealui a dorit refacerea terasei. S-a dus domnul la asociatia de locatari sa repare acoperisul, ei au cautat firme pentru lucrare, au fost vreo 4 firme care aveau niste preturi de ziceai ca iti construiesc blocul de la 0. S-a facut o sedinta de scara unde nu au participat foarte multi locatari, din 16 apartamente doar 5 locatari au participat din care doar 2 si-au dat acordul construirii acoperisului. Ma rog, doamna de la asociatie a considerat din logica ei ca cei lipsa si-au dat aprobarea luand in considerare lipsa lor la meeting. Am refacut noi meetingul cu tot cu vecinul de la 4.. am zis sa cautam noi o firma, sa ne interesam, a ramas totul in aer, nu doream sa platim cu totii deoarece lucrarea s-ar face doar pe un tronson, unul fiind deja reparat de catre vecinul de la 4 impreuna cu altii de pe langa el.. Ideea este ca, acum ne-am trezit cu totii cu o suma de "avans" de vreo 500+ unii care au 3 camere si altii de 390 de lei care au doar 2 camere. Noi nu am fost anuntati, asociatia aparent nu are contract, nu are factura, nu are nimic. Ei au pus o suma pe care noi sa o achitam pana in primavara anului 2021 ca dupa aia ei sa mearga cu suma respectiva sa caute o firma de constructie care sa se apuce de treaba. Eu una cred ca ce au facut ei este ilegal. Logica mea spune ca prima data te duci la o firma, contactezi, intrebi cat te-ar costa pentru o suprafata de x metri patrati si dupa aia faci un meeting cu locatarii si le prezinti ofertele si ce suma de bani ar trebui platita. Ce am putea noi face? Se poate face reclamatie la protectia consumatorului ? sau undeva ?
1-Conform disp : L nr 196/2018 asociatiile de locatari detineau obligatia legala sa se transforme scriptic si faptic in asociatii de proprietari
2-
Ei au pus o suma pe care noi sa o achitam pana in primavara anului 2021

Parca a cam trecut primavara anului 2021...
3-a
sociatia aparent nu are contract, nu are factura, nu are nimic.

Daca asociatia de proprietari nu are nimic pe cale de consecinta nu are nici temei legal sa va impuna la plata sume pana in primavara anului 2021
4-Nu este gresita abordarea asociatiei de proprietari in sensul ca intentioneaza sa stranga o suma de bani cu care sa achite parte materiale si manopera
5-Nu se justifica demers la protectai consumatorului care nu are competenta sa solutioneze probleme din cadrul asociatiilor de proprietari,respectiv dispute,litigii intre persoane juridice
Initial clarificati problemele cu presedintele de asociatie
Daca nu obtineti clarificarea situatiei,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala