Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mama amenință ca se omoară și e in depresie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mama amenință ca se omoară și e in depresie

Mama amenință ca se omoară . E in depresie și are probleme mentale . ce pot face Pt a o proteja ? De buna voie ea nu merge la medic dar mie teama sa nu facă ceva . Ce opțiuni am ? Am nevoie de sfat va rog
Într-o primă fază, puteți încerca să o programați la un consult psihiatric pentru a i se pune un diagnostic sau să o internați într-un centru de psihiatrie pentru a fi evaluată starea de sănătate mintală.

In situația în care refuza sa se prezinte sau nu va puteți înțelege cu dumneaei, puteți apela la procedura internării nevoluntare într-o clinică de psihiatrie pentru a beneficia de un tratament medical adecvat.

Dispozițiile articolelor 53-68 din Legea sănătăţii mintale şi a protecţiei persoanelor cu tulburări psihice nr. 487/2002 prezintă procedura internării nevoluntare.