avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am plasat online (pe site-ul ancpi) o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am plasat online (pe site-ul ancpi) o comanda pentru ...

Buna ziua,

Am plasat online (pe site-ul ancpi) o comanda pentru un extras de carte funciară, dar la numărul cadastral am omis primul 2. Am primit o hartie cum ca numarul e invalid, am trimis rectificarea, dar nu o accepta si ma obliga sa plătesc din nou eliberarea extrasului de carte funciară. Este legal?
Eu am plătit sa primesc extrasul, dar nu am primit decât hârtia cum ca e invalid. De ce sunt obligată sa plătesc de 2 x un serviciu de care nu am beneficiat ? Nu doar ca am corectat eroarea, dar nr cadastral putea fi cu ușurință identificat pe baza adresei imobilului.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 23:10, 3 Noiembrie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
Sistemul este automat si va asumati niste riscuri cand completati datele pentru 20 de lei,
date bune raspuns bun = eliberare cerificat,
date proaste raspuns bun = numar invalid.
Dupa cum vedeti, in ambele cazuri sistemul ofera un raspuns (ca cel de-al doilea nu va profita, este alta discutie)
Asta este riscul on line. Cred ca exista un disclaimer pe acolo.
Pentru 25 de lei apelati la un notar si completaeaza el datele.
Faceti o cerere la ANCPI si explicati ce ati patit si solicitati eliberarea cf pe email.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot obtine numarul cadastral topografic pentru 2 titluri de propietate? marius.dumi86 marius.dumi86 Buna ziua, As dori sa stiu cum pot obtine nr topografic pentru 2 titluri de propietate in urma caruia sa solicit extras de carte funciara? Doresc sa precizez ... (vezi toată discuția)
Cum pot afla numarul cadastral si numarul de carte funciara al unui imobil nicoleta_85 nicoleta_85 Buna, As dori sa obtin un extras de carte pentru informare cu privire la un imobil din Buc. Pe formularul de la OCPI trebuie completat si numarul ... (vezi toată discuția)
extras de carte funciara pentru informare niccu niccu Buna ziua, Incerc de doua luni sa obtin un Extras de carte funciara pentru informare pentru un teren apartinand unei rude ! OJCPI imi cere copii legalizate ... (vezi toată discuția)