Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Refuz curs Ajofm pe motive medicale Imi puteți oferi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Refuz curs Ajofm pe motive medicale Imi puteți oferi o soluție ...

Refuz curs Ajofm pe motive medicale
Imi puteți oferi o soluție la următoarea speță: persoana de 62 de ani, aflata în șomaj este trimisa la cursuri de formare de ajofm, însă nu poate participa din motive medicale serioase, plus ca urmează sa iasă în pensie. Ce ar putea sa facă? Mulțumesc anticipat!
Ce ar putea sa facă?

Sa prezinte inscrisuri doveditoare.
Bilete de externate, scrisori medicale, recomandari si interdictii de la medicul curant si de la medicul de medicina muncii.
Au fost multe cazuri in care somerii, din lipsa de chef de munca, au invocat tot felul de inventii.
Desigur, nu este cazul la dvs.