Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, spuneti-mi va rog, conform legii ,daca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, spuneti-mi va rog, conform legii ,daca pretul stabilit ...

Buna ziua, spuneti-mi va rog, conform legii ,daca pretul stabilit intr-un precontract de vanzare-cumparare apartament, incheiat la notar, poate fi marit de dezvoltator la momentul semnarii Contractului de vanzare-cumparare, invocand scumpiri ale materialelor de constructii? Imobilul este in constructie, apartamentul urmand a fi finalizat peste aproximativ un an. Multumesc
Bună ziua!
De principiu, ceea ce se găsește în antecontract, asta trebuie sa se regăsească în actul de vânzare în incheiat la notar!
Este f adevărat că prețul materialelor de construcții a explodat in ultima perioada de timp, dar asta nu da dreptul legal dezvoltatorului să mărească unilateral prețul din antecontract in lipsa unei clauze contractuale în acest sens sau in lipsa acordului dvs. actual, concretizat în semnarea unui act adițional la antecontract!

Daca nu respecta antecontractul, el poate cere rezoluțiunea antecontractul și ar trebui in acest caz sa vă restituie avansul platit de dvs. plus daune( in general dublul avansului platit!).

Notificati-l printr-un avocat in acest sens și vedeti daca își mai menține această pozitia actuala descrisă anterior de dvs.!? Eu cred că nu!

Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti