Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme fost RADET +bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme fost RADET +bloc

Avem aici o problema, ma refer in blocul in care locuiesc, in cart. Pantelimon. Sunt f multe de spus, dar am sa incerc sa sumarizez cumva:
- de vreo 3 ani, la noi e un joc de-a soarecele si pisica intre noi (locatari), fostul RADET si presedintele/administrator bloc. Daca suni la termoficare, ti se spune ca de ce nu se implica presedintele sau administratorul de bloc. De cate ori am apelat la ei, mi-au dat inevitabila replica "da' ce, noi dam caldura, sunati-i p-aia de la RADET". Eu sunt cam singura care ma zbat, ceilalti locatari, din pacate, nu doresc/n-au chef/nu stiu sa se implice mai mult, prefera sa stea cu 7000 de calorifere electrice in priza. Ceea ce, din pacate, si eu fac, pentru ca altfel inghet in casa.
- ideea e ca se da caldura pe apucate, de cele mai multe ori si cand sunt temperaturi foarte joase nu avem caldura, nu exista o logica, se minte fara rusine (cand suni, cei de la Termoficare spun ca au afisat pe site, te uiti pe site si blocul nu e acolo, suni din nou si esti mintit in fata). Am ajuns la capatul puterilor, nu stiu incotro sa o mai iau efectiv. Stau in frig aproape zilnic, dar caldura se plateste. Nimeni nu vrea sa se implice. Presedintele este o figura grobiana, si daca incerci sa iti ceri un drept iese circ. Ca femeie, am fost atentionata de vecinii din bloc sa nu ma duc la sedinta de bloc, ca "voi fi injurata, balacarita" daca indraznesc sa ma plang, sa imi cer un drept. Pe scurt, toata lumea se plange pe la colturi, dar nimeni nu ia nici o masura.
- Nu doresc sa mai platesc ceea ce nu mi se da!!! Am nenumarate dovezi, de cate ori am chemat singura pe cei la la fostul Radet. cu constatari, unde se vede ce temperaturi sinistre se dau de acolo, din punctul termic, in toiul iernii, si nu numai. M-am dus la presedinte, i-am aratat, ridica din umeri. Caloriferul meu este mai mereu rece, am chemat nenumarati instalatori si mi s-a spus ca totul e OK, nu se da caldura si gata.
- ce doresc, mai exact: daca ma puteti sfatui, va rog mult, ce masuri p0t intreprinde eu, ca proprietar de apartament, pentru a demonstra situatia aceasta cu lipsa caldurii si a mi se reduce efectiv costul intretinerii sau cineva sa vina sa vada, de fapt, ce se intampla!!! Stiu ca ar trebui sa facem acest lucru mai multi locatari, dar unii nu au timp, eu nu cunosc pe toata lumea si cei cu care am vorbit au venit cu "romanisme" de genul, facem plangere, dar sa fie anonima (!!!) etc. Deci, vreau sa fac eu personal si nu stiu unde sa ma indrept. Primarie, Protectia consumatorului, chiar nu stiu.
- Ma puteti indruma, va rog? Macar sa stiu pe ce drum s-o iau, multumesc anticipat
andreea_o_2010, utilizator
Va confruntati cu situatie delicata deoarece dv in calitate de simplu proprietar nu aveti calitate in raportul juridic de furniozare utilitati in sistem centralizat incheiat intre furnizor si beneficiar=asociatia d eproprietari
Daca reprezentantul legal al asociatiei dv de proprietari nu intelege sa exercite atributii in beneficiul asociatiei de proprietari si a membrior proprietari care l-au ales ,care ii asigura lunar indemnizatia...situatia va este defavorabia
Nu introduceti in ecuatie administratorul de imobil deoarece acesta este simplu angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
Pentru a demonstra valoarea agentului termic in proprietate este necesar sa produceti probe rezonabile,procese verbale de constatare,expertiza tehnica,eventual daca puteti obtine desfasurator cu valorile de temperatura ale agentului termic asigurat de punctul termic
Nu va directionati catre autoritatea pentru protectia consumatorului,deoarece,repet dv ca si proprietar nu aveti calitate in raportul juridic de furnozarea agent termic incheiat intre furnizor si beneficiar asociatia dde proprietari
Legal,daca exista deficiente in furnizarea agentului termic,reprezentantul beneficiarului respectiv presedintele de asociatie detine autoritatea si competenta sa desfasoare acte si actiuni cu scopul asiguraii furnizarii utilitatilor la parametrii tehnici prevazuti
Cum presedintele de asociatie este greu abordabil.....
Va multumesc mult pt raspuns. Deci la cine sa mai insist cu aceasta problema, la presedinte? Si, pentru a face acele constatari, pe cine sa chem?,Multumesc din nou
Legal ,trebuie sa sesizati oficial reprezentantul legal al asociatiei de proprietari,dar sustineti ca acesta este reticent deci eventualul demers are slabe sanse sa aiba deznodamant favorabil dv
Incercati sa sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
Puteți depune o reclamație la cmteb ex Radet [ link extern ] .

Pas 2 verificate contor subsol temperatura tur/retur și chemarea unui instalator.

Pas 3 debransare și instalare centrala.
Danielcc, utilizator
Multumesc tuturor pentru raspunsuri - daca as putea sa ma mut forever din Romania,,nu numai din acest bloc "minunat" ...ar fi un vis devenit realitate!!! E tot ce imi doresc!