Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fortare RADET sa furnizeze agentul termic la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fortare RADET sa furnizeze agentul termic la temperatura optima >50c

Buna seara,
Locuiesc in Sector 4 de curand si am calorifere noi, chiar supradimensionate, presiunie si tevile principale nu sunt infundate. Din pacate, Radet nu furnizeaza caldura la o temperatura de cel putin 60C si am camere in care am temperaturi de max 23C cand las toate caloriferele din casa deschise la maxim. Am si termopane instalate, ca apartamentul a fost recent renovat. Caloriferele sunt calde, dar nu frig sa nu poti tine mana. Se incalzesc uniform.
Problema principala este in sufragerie (max 23-23.5C) si baie (max 23-23.5C), unde am calorifere.

Am facut o sesizare ieri la radet si mi-au confirmat ca temperatura in punctul termic este de 48C conform dispozitiei.
Acum, eu am verificat contractul de furnizare cu asociatia si ei se obliga sa furnizeze cel putin 50C, in plus de asta, daca temperatura medie e sub 50C, trebuie sa ofere discount la factura. Vezi al. 3a de mai jos.

Problema este ca trebuie sa folosesc aeroterma sa incalzesc aerul si am si repartitoare. Deci platesc si curent si mai mult la repartitoare. Cel mai mult ma deranjeaza ca trebuie sa fac la fel ca si in primavara/toamna cand radet nu furnizeaza caldura si inca e rece afara, deci sa ma incalzesc cu aeroterma. Am un copil mic si e destul de dificil sa continui asa.

Intrebarea mea este cum pot sa ii fortez sa furnizeze agent termic la parametrii optimi si eventual sa-i fortez cumva sa ne dea discount, ca macar asa poate nu vor mai reduce temperatura necorespunzator.

Am facut sesizare la relatii clienti si am primit numar de sesizare, dar nu stiu cand se va solutiona si cum.

Am apelat la presedintele de asociatie si la administrator, dar nu vor sa se ocupe sa faca reclamatii. Am cerut sa ii preseze cu sesizare sa furnizeze agent termic la temperatura optima, si sa incerce sa primim si discount la factura, ca e in interesul locatarilor. Din pacate, nu stiu cum sa ii fortez sa se ocupe, ca ei nu vor, si primesc raspunsuri care sunt similare cu sintagma "lasa ca merge, stii ca nu se rezolva niciodata la noi".

Aveti sugestii cum sa pot rezolva problema si care e baza legala de care ma pot folosi sa ii fortez pe cei de la Radet (eventual si cu ANPC), dar nu reprezint asociatia, doar sunt un proprietar. Cum as putea sa ii fortez si pe presedinte sau administrator sa isi faca treaba?

Multumesc!

www.radet.ro/files/contract_asociatii.doc

IV. Drepturile şi obligaţiile utilizatorului

Art. 7. - Utilizatorul are următoarele drepturi:
1. să utilizeze liber şi nediscriminatoriu serviciul public de alimentare cu energie termică în condiţiile prevăzute în prezentul contract;
2. să conteste facturile când constată diferenţe între consumul facturat şi cel înregistrat de contorul de branşament, în cazul facturării unor servicii neefectuate, sau când constată încălcarea prevederilor contractuale;
3. să beneficieze de reducerea valorii facturii astfel:
a) cu contravaloarea cantităţii de căldură din apa caldă de consum nelivrată, în cazul în care temperatura medie a acesteia, din luna de facturare, este mai mică de 50ºC. Furnizorul are obligaţia să comunice utilizatorului, la cererea acestuia, temperatura medie lunară a apei reci intrate în staţia termică;
Conform norme ANRSCE,temperatura de plecare a agentuluiui de la punctul termic este conditionata de temperatura exterioara
Avand in vedere ca dv sunteti locatar -respectiv nu sunteti semnatar al contractului de furnizare utilitati,eventual puteti desfasura demersuri la nivelul conducerii asociatiei de proprietari sa faca eventuale demersuri oficiale
Dar atentie ca in asociatiile de proprietari exista cereri pentru si contra caldura-pe considerentul valorii cotelor de caldura la intretinere
Dv ca simplu locatar nu puteti obtine solutie favorabila in eventuala sesizare la ANPC in conditiile in care parti in contract sunt furnizorul si asociatia de proprietari