Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Ma puteti ajuta cu un paragraf referitor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Ma puteti ajuta cu un paragraf referitor la Egalitatea ...

Buna seara,

Ma puteti ajuta cu un paragraf referitor la Egalitatea de sanse intre barbati si femei, in ceea ce priveste ''revenirea la locul de munca a salariatei/salariatului, persoana respectiva are dreptul la un program de reintegrare profesionala''.

Multumesc frumos!
Revenirea dupa ce situație are loc,,?
Buna ziua,

Ma refer la revenirea din concediul de maternitate sau a concediului paternal.

Multumesc frumos!
Legea nr.202/2002
art.10
(8) La încetarea concediului de maternitate, a concediului pentru creșterea copiilor în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilități sau a concediului paternal, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă ori la un loc de muncă echivalent, având condiții de muncă echivalente, și, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătățire a condițiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenței.

(9) La revenirea la locul de muncă în condițiile prevăzute la alin. (8), salariata/salariatul are dreptul la un program de reintegrare profesională, a cărui durată este prevăzută în regulamentul intern de organizare și funcționare și nu poate fi mai mică de 5 zile lucrătoare.