Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Trebuie sa se mearga la notar pentru autentificare ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Trebuie sa se mearga la notar pentru autentificare contracte de donatie?

O Asociatie care este inscrisa in Registrul entitatilor de cult, cand incheie contracte de donatie cu persoane fizice pentru diferite ajutoare, trebuie sa mearga la notar pentru autentificare? Sa sa intocmeasca si contract de mecenat?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Actul de donatie se perfecteaza in forma autentica,notariala, ad validitatem.
Daca valoarea donatiei este mai mica de 25.000 lei si se preda efectiv beneficiarului suma de bani sau bunul, se poate califica drept varietatea de donatie de tip "dar manual" caz in care NU e necesara forma autentica a contractului de donatie si deci NU trebuie mers la notar.