Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua. Daca un angajat este apt conditionat pentru ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua. Daca un angajat este apt conditionat pentru zgomot ...

Buna ziua.
Daca un angajat este apt conditionat pentru zgomot dar el vrea sa lucreze, exista vreo declaratie prin care el sa isi exprime acordul ca nu se va intoarece impotriva noastra ca si boala profesionala?
Nu se poate utiliza casca de protectie/doape de urechi pentru a reduce din zgomot?
Din cate stiu... nu se poate incheia o asemenea conventie, dar se poate modifica locul de munca/ utileza EIP ( casca/doape de urechi pentru a reduce/indeparta factorul de risc ( zgomotul).
Discutati cu medicul de medicina muncii si vedeti ce va spune.
Ionut.ion, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns!
In fisa de aptitudine, medicul specialist de medicina muncii a nominalizat conditionarile. Angajatorul nu are dreptul legal sa accepte ca lucratorul sa declare, chiar in scris, ca isi asuma riscurile. Recomandarile medicale sunt obligatorii pentru angajator. Daca angajatorul nu poate sa le respecte, poate oferi lucratorului un alt loc de munca (daca are asa ceva disponibil). Pentru noul loc de munca oferit, lucratorul trebuie sa detina "apt" in noua fisa de aptitudine.
Daca angajatorul nu poate respecta conditionarile, nu are alt loc de munca disponibil, va pune lucratorul la dispozitia fortelor de munca din judet.
In cazul producerii unui eveniment nedorit (cu una din cauze - deficienta de auz din partea lucratorul apt conditionat), a carui victima este lucratorul in cauza si/ sau alti lucratori - AM sau BP, iar in urma cercetarii evenimentului se constata ca angajatorul a acceptat o declaratie pe propria raspundere a lucratorului, se poate ajunge in instanta si angajatorul risca dpvd penal, civil si material.