avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuiesc la etajul 4/4. Eu am izolația intacta, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuiesc la etajul 4/4. Eu am izolația intacta, însă am infiltratii ...

Locuiesc la etajul 4/4. Eu am izolația intacta, însă am infiltratii la limita pereților comuni din cauza lipsei izolației la apartamentul vecin. Desi s-a pus hidroizolație peste limita pereților de cel puțin 2 metri ( cam un sfert din apartamentul vecin.) Nu reușesc sa contactez proprietarul apartamentului vecin, el nu locuiește în apartament. Administratorul nu are date de contact și urmează sa îl dea în judecată pentru neplata datoriilor de întreținere către asociația de locatari. Zilele acestea a început sa plouă efectiv în hol și debarale. Persoana care mi-a făcut izolația mi-a spus ca singura soluție pentru a rezolva problema este sa izolez și suprafața rămasă din apartamentul vecin, întrucât apa a săpat mici galerii pe sub izolația mea, iar orice alta încercare de a opri infiltratiile ar fi temporara/ zadarnică. Înclin spre a suporta cheltuielile inițial din buzunarul propriu pentru a evita și mai multe pagube- tabloul electric este în hol și apa nu este departe, plus corpuri de iluminat în debarale și hol. Acestea fiind spuse, întrebările mele sunt
1. Apartamentul are polița de asigurare complexa fiind achiziționat sub credit ipotecar - pot sa îmi recuperez o măcar o parte din cheltuieli?
2. Dacă îl dau în judecata pe proprietarul vecin, am vreo șansă să îmi recuperez cheltuielile?( în cazul în care nu reușesc pe asigurare).
Menționez ca eu sunt plecată din țară, și nu am momentan polița de asigurare în fața, din informațiile de pe internet ar acoperi suma de 2000 de lei pentru infiltratii de apa.
3. A mai fost cineva în această situație și cum a-ți rezolvat problema?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
Nr: știu ca în teorie toți locatarii sunt responsabili pentru costurile de întreținere a acoperișului/terasei însă în practica fiecare locatar de la ultimul etaj își face izolația pe cont propriu.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:55, 9 Decembrie 2021
complicat cazul ! Oricum, daca e o firma de asigurare la mijloc, va vor spune ei cum sta problema !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Izolatia pe bloc este treaba asociatiei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1- Conform disp L nr 196/2018 asociatiile d elocatari detineau termne limita pana la care sa actializeze documentele si sa se transforme in asociatii de proprieyari
2-Executarea de izolatii/reabilitari hidrofuge partiale nu sunt recomandate deoarece nu asigura efectul dorit,nu beneficiaza de garantie
3-Terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna a carei stare tehnica implica responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
4-Terasa nu intra in responsabilitatea vecinului ci a asociatiei de proprietari
5-Terasa este parte comuna si reabilitarea acesteia intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari care se infiinteaza cu scopul administrarii,gestionarii si asigurarii starii tehnice a partii comune condominiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Balconul este parte comuna ? cine plateste reparatiile ? cristel52 cristel52 Stau la et, 10 si am hotarat sa izolez terasa cu polistiren extrudat pe toata suprafata corespunzatoare ap; meu. Initial presedintele asociatiei de locatari ... (vezi toată discuția)
Expertiza spatiu impropriu pentru locuit datorita nerepararii terasei blocului alexberi alexberi As vrea sa stiu de unde pot obtine o expertiza care spune daca un spatiu a devenit impropriu pentru locuit? De 2 ani detin un apartament la ultimul etaj al ... (vezi toată discuția)
Terasa inchisa de proprietarul de la ultimul etaj, cine plateste izolarea terasei? Traian Guranoiu Traian Guranoiu Buna ziua Locuiesc intr-un bloc cu 3 etaje, un apartament pe etaj, locatarul de la etajul 3 a inchis terasa si o foloseste doar el nimic gresit pana ... (vezi toată discuția)