avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instanta competenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instanta competenta

Va rog un raspuns la urmatoarea problema :
Sunt inacdrat cu contract de munca intr-o institutie bugetara
Fisa postului meu indeplineste conditiile art 111 din Legea 188/1999 a functionarilor publici. Deci am dreptul sa fiu numit intr-o functie publica
Institutia refuza nejustificat numirea mea intr-o functie publica
Vreau sa ma adresez instantei de judecata dar am o dilema : competenta. Cine judeca, Tribunalul - sectia contencios sau Tribunalul - sectia civila (litigii de munca) ?
#-o
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Veronica Popescu , Avocat 11:10, 12 Ianuarie 2010
Tribunalul-sectia contencios administrativ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt functionar public? cosmina_p cosmina_p Angajatii directiilor silvice din subordinea Regiei Nationale a Padurilor sunt functionari publici? (vezi toată discuția)
Competenta materiala ionu roman ionu roman Litigiile privind functionari publici- litigii de munca sunt de competentza Curtii de Apel sau a tribunalului? are Tribunalul competenta exclusiva pe ... (vezi toată discuția)
Fosti functionari publici Florinciri Florinciri Competenta de solutionare a litigiilor [b]fostilor[/b] functionari publici pentru restituiri stimulente, sporuri din perioada cat au fost functionari publici ... (vezi toată discuția)