Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna. Îmi puteți spune dacă un salon de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna. Îmi puteți spune dacă un salon de înfrumusețare are ...

Buna. Îmi puteți spune dacă un salon de înfrumusețare are dreptul să filmeze un client și să pună filmarea pe pagina de faceboo? (fără un acord scris în prealabil? Mulțumesc
Doar cu acceptul persoanei filmate cu exceptia cazului cand inregistrarea surprinde o fapta penala iar postarea se realizeaza pentru identificarea faptasului. Inregistrarea video este legitima daca se realizeaza in scop de supraveghere /protectie si securitate (dar nu poate fi facuta publica decat cu acordul persoanei surprinse in imagini cu exceptia cazului mai sus amintit).
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Buna seara,

Societatea putea posta fotografii/ filmari, in reteaua de socializare "FACEBOOK" ,numai daca detinea acordul prealabil, in scris, al persoanei vizate.

Reteaua de socializare www.facebook.com a fost definita ca fiind spatiu public, conform deciziei Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Probabil ca respectiva filmare a fost efectuata in scop publicitar.

Daca doriti indepartarea postarii, adresati-va , initial , societatii la care ati apelat, ca si client.

Ulterior, avand in vedere incalcarea normelor GDPR, va puteti adresa ANSPDCP , daca raspunsul lor nu va este favorabil, si apreciati oportuna o astfel de petitie, amenzile ce pot fi aplicate fiind ridicate.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat