Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Înregistrările video sunt probe în dosar penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Înregistrările video sunt probe în dosar penal?

Înregistrările video sunt probe în dosar penal?Un vecin mi-a distrus poarta cu drujba și m-a amenințat cu moartea.Nu am martori,dar vrea să îmi montez camere de supraveghere că sigur voi mai avea probleme cu vecinul pe viitor .Imaginile de pe camere vor fi suficiente ca proba în dosar?
ionela1987, utilizator
Daca din inregistrarile video reies clar faptele vecinului sau se pot auzi si amenintarile, in cazul in care au si inregistrare audio, acestea pot fi suficiente pentru retinerea situatiei de fapt.
Avocat Iofcea Maria-Cristina, Avocat
Conform disp Cod penal,inregistrarile video pot fi apreciate drept probe ,numai in cazul in care sunt dispuse de acttre autoritatea in domeniu=reprezentantii ministerului public
[ link extern ]
Doamne @ynoo, o data ca nu e conform disp Cod penal, ci conf disp Cod de procedura penala,
si doi, linkul duce catre norme penale expirate, adica care nu mai sunt in vigoare din 2014.
Si trei, probele video (in situatia expusa in mesaj) pot constitui probe in procesul penal.