Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CAEN-explicatii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CAEN-explicatii

Explicatiile din codul CAEN sunt cu caracter obligatoriu si exact?
Multumesc!
cristian.ghinet, utilizator
Mai bine exprimati cazul concret si o sa primiti un raspuns mai adecvat la intrebarea dumneavoastra.
De exemplu:
CAEN 4110 - Dezvoltare (promovare) imobiliara:

Aceasta clasa include:
- dezvoltarea proiectelor de constructii, pentru cladiri rezidentiale si nerezidentiale, prin reunirea mijloacelor financiare, tehnice si fizice pentru realizarea proiectelor de constructii in vederea vanzarii ulterioare.

Aceasta clasa exclude:
- constructia de cladiri, vezi 4120
- activitati de arhitectura si de inginerie, vezi 711
- servicii de management al proiectelor privind constructia de cladiri, vezi 711

Ceea ce scrie este de urmat exact (precis) fara alte adaugiri sau pot adauga alta activitate care nu contravine cu ceea ce exclude si care nu se gaseste in alte coduri?
Bineinteles, activitatea are o legatura cu acest cod.

Multumesc!
cristian.ghinet, utilizator
Au caracter obligatoriu
Angel 2007 a scris:

Au caracter obligatoriu

Va multumesc!

As dori sa stiu in ce numar de monitor Oficial sau unde au fost publicate pentru a le putea achizitiona.
Va multumesc!

Am fost pe la librarii dar nu le prea gasesc.