Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In data de 11.12.2021 am postat un anunt de vanzare pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In data de 11.12.2021 am postat un anunt de vanzare pe OLX. Am ...

In data de 11.12.2021 am postat un anunt de vanzare pe OLX.
Am fost contactat prin Whatsapp de un individ necunoscut.
In data de 12.12.2021 am primit cateva link-uri in care le am dat numarul cardul si CVV.
Au fost sustras 25.000 de lei.

Doar sa-l prinda pe cel caruia i-ati trimis banii si sa fie solvabil ( adica sa aiba banii/bunuri ce pot fi vandute pentru recuperarea prejudiciului).
Banca nu are nicio vina ca dvs. d-ati datele cardului oricui...
Ticc a scris:

Are cineva idee cum as putea sa-mi recuperez banii de la banca?

De la bancă în niciun caz nu îi puteți recupera. Ați dat de bunăvoie datele necesare viramentului.
Este o metoda de inselatorie foarte cunoscuta pe olx dar si pe alte site-uri asemanatoare (google it) ,ideea mea ar fi o plangere la politie cu dovezi ,ceea ce ai patit e ca si cum ai fost hackerit de un hacker, ma rog,numele cardului si numarul acesta dar si codul nu se divulga nimanui,aici ai gresit enorm.

Manuela Rășină, administrator
Daca la cumparaturi on line vi se cere nr cardului si codul de pe spate de securitate, nu v-a binganit ceva ca vi se cer aceste date cat timp dvs vreti sa vindeti?
Banca nu vi-i da ca nu ea a gresit ci dvs trebuie sa va asumati greseala.
Mai departe, poate politia ii găsește, slabe sanse, dar sunt.

Ticc a scris:

In data de 11.12.2021 am postat un anunt de vanzare pe OLX.
Am fost contactat prin Whatsapp de un individ necunoscut.
In data de 12.12.2021 am primit cateva link-uri in care le am dat numarul cardul si CVV.
Au fost sustras 25.000 de lei.

Buna,am trecut si eu recent printr-o situatie similara si m-ar ajuta sa stiu daca ati reusit sa rezolvati ceva cu politia? Tot asa primesc refuz de la banca,pt o suma de 20000 lei,care a fost sustrasa pritr un mesaj de la confirmare date cont ( pe care din diaperarea de a nu imi bloca contul,cum era scris in mesaj) le-am divulgat.
Va multumesc,

Ana