Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Probleme cu DTI Sector 3 pentru taxa masina
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Probleme cu DTI Sector 3 pentru taxa masina

In 2011 am avut un accident de masina, in urma caruia a fost dauna totala. 6 ani a durat procesul cu firma de asigurari aka EUROINS, pentru ca intr-un stat esuat asta este justitia.
Problema este insa cu DTI Sector 3. Pentru ca numai in Romania se poate intampla, nu am putut platit separat impozitul la casa si cel la masina (mai ales ca de masina nu mai beneficiam) pentru ca sa sunt regulile.
Ca nu dom'le trebuie sa aduceti dova de la Judecatorie, trebuie sa reiasa ca nu este vreo manevra la mijloc si alte 1001 de motive.
Ca trebuie sa platiti tot impozitul si pe urma recalculam noi, ca este alba, ca este neagra ca nici ei nu stiau ce vroiau. I-am scris si lui Negoita, dar credeti ca am obtinut vreun ajutor, doar banii se duceau in visteria sectorului.
Anul acesta de fac 10 ani de cand nu mai am masina si 5 ani de cand nu reusesc sa rezolv problema cu taxele si impozitele din Sect. 3. Nu stiu ce sa fac, unde sa ma adresez pentru ca eu nu platesc pentru ceva de care nu am mai beneficiat, ca sa zica ei stai dom'le ca vedem dupa aia ce si cum.
Ca sa nu va mai zic ca m-am trezit acum 6 ani cu ROL-ul dublat, si tot eu eram vinovat pentru manarelile lor. Dar ce surprinsi au fost cand tot eu i-am anuntat de abuzurile facute. Nici macar nu si-au cerut scuze sau sa dea vina pe aplicatie.
Nu stiu cum sa mai procedez.
Multumesc pentru ajutor.
Trebuie sa o luati cu pasi mici, si sa va informati inainte pentru fiecare pas,
cautati un consultant fiscal sau un avocat care sa se ocupe de asa ceva.