avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Cum ar trebui sa procedeze ca sa primeasca dividendele ...
Discuție deschisă în Bursa de valori

Cum ar trebui sa procedeze ca sa primeasca dividendele retroactiv?

Buna. O persoana apropiata detine actiuni la o firma de mai bine de 20 de ani. De atunci si pana acum nu a primit dividende sau vreo notificare ca ar trebui sa primeasca. Cum ar trebui sa procedeze ca sa primeasca dividendele retroactiv si daca ii posibil asa ceva?
PS: a primit scrisori de invitatie la intalnirea investitorilor, doar ca din varii motive nu a putut participa la acestea, dar nu erau scrisori anuale regulate
Ultima modificare: Miercuri, 22 Decembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:56, 22 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu va primi acasa notificare ci trebuie sa se intereseze personal de la ce banca le poate ridica, daca firma a avut profit si a repartizat dividende actionarilor in ultimii ani. Poate sa primeasca dividendele retroactiv doar pentru ultimii 3 ani. Restul s-au pierdut. Pentru alte detalii ar fi trebuit sa scrieti aici si numele firmei.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Decembrie 2021
george-neagu, moderator


george-neagu a scris:

Nu va primi acasa notificare ci trebuie sa se intereseze personal de la ce banca le poate ridica, daca firma a avut profit si a repartizat dividende actionarilor in ultimii ani. Poate sa primeasca dividendele retroactiv doar pentru ultimii 3 ani. Restul s-au pierdut. Pentru alte detalii ar fi trebuit sa scrieti aici si numele firmei.


Multumesc de raspuns. Ciudat ca banii se pierd, banuiesc ca intra si sunt reinvestiti inapoi in firma.
Firma respectiva este SC Flora SA din cluj-napoca. Din cat am putut gasi pe internet pare ca firma inca activeaza si a avut profit. Cum poate sa se intereseze legat de banca? Sa discute direct cu reprezentantii firmei?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa discute direct cu reprezentantii firmei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiuni la sc flora sa MIMOMARIA MIMOMARIA as dori sa aflu daca mama mea care detine actiuni la SC FLORA SA, daca aceasta societate mai exista si... unde pot intreba de dividente. Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Actiuni dividende wergy wergy Buna seara, Cand s-au impartit actiunile, am optat pentru PICON S.A. Str. Lupu Dionisie, 72, Bucuresti. Dupa patru ani am primit dividende apoi am primit ... (vezi toată discuția)
Dividende pentru acțiuni la terapia? Stoian ion Stoian ion Bună ziua am întrebare la dumneavoastră: Sunt acționar la Terapiea Ranbaxy Cluj Napoca prin acțiunile depuse date de FPP în 90 .De atunci nu am ... (vezi toată discuția)