Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua .In data de 30 sept am fost implicat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua .In data de 30 sept am fost implicat într-un accident ...

Buna ziua .In data de 30 sept am fost implicat într-un accident rutier fara victime doar că am avut o alcoolemie de 1.1 la mie in aerul respirat.problema este că nici până în acest moment nu au venit rezultatele la sânge (ce ar trebui sa fac că să pot urgenta acest lucru) unde ar trebui sa merg să plătesc și ce acte sunt necesare? Dacă îmi puteți spune și care ar putea fi consecințele acestui necaz? Va mulțumesc !
Daca in urma analizelor de sânge se stabilește faptul că alcoolemia ta la momentul prelevării a fost de peste 0.8 la mie (ceea ce este foarte posibil dat fiind alcoolemia din aerul respirat) ti se va intocmi dosar penal pentru infracțiunea de ”conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe”.
Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 336 alin. 1 cod penal, fapta care se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani sau cu amenda penala.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza. Exista insa si alte modalitati de individualizarea ale pedepsei care nu presupun condamnarea dvs. Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Pentru celeritate si pentru apararea drepturilor si libertatilor dvs, solicitati organului de up sa platiti contravaloarea probelor biologice si angajati-va avocat specializat in astfel de cauze.
Va mulțumesc. .nu au existat pagube ,martori să depună plângere .dar în acest caz exista posibilitatea de a primi permisul meu înapoi? Că sa plătesc probele biologice unde ar trebui ? Cat poate dura in cazul meu până îmi voi recăpăta permisul? Va mulțumesc !

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 336 alin. 1 cod penal, fapta care se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani sau cu amenda penala.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza. Exista insa si alte modalitati de individualizarea ale pedepsei care nu presupun condamnarea dvs. Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Pentru celeritate si pentru apararea drepturilor si libertatilor dvs, solicitati organului de up sa platiti contravaloarea probelor biologice si angajati-va avocat specializat in astfel de cauze.

Cat dureaza cercetarile, veti avea dreptul de conducere suspendat.