Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Surprins la volan cu 0.74
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Surprins la volan cu 0.74

Bună ziua!
În urma cu câteva zile am fost surprins la volan cu o valoare pe aparat de 0.70 alcool și 88km/h în localitate.
Alături de polițist mi-au fost prelevate 2 probe de sânge neștiind încă rezultatul lor urmând sa le achit eu pentru a le primi mai rapid!
Polițistul mi a înmânat :
-dovada fără drept de conducere
-o foaie prin care eu cer sa plătesc acele analize pentru a urgenta rezultatul,
-o alt foaie în care precizează ca am permisul suspendat din cauza articolului 336 al 1.
-un proces verbal in care se specifica amenda pentru viteza de 88kmh, 4 puncte de amenda și suspendare pe 30 zile a permisului.

*Preciez ca sunt la prima abatere nu am avut antecedente de absolut nici un fel niciodată.
*la ce ma pot aștepta, ce urmează sa se intample în continuare?
*Permsiul mi se v-a mai restitui?
*Precizez ca lucrez în mapn
Cel mai grav lucru este infractiunea prevazuta de codul penal (veti vedea cind va vine rezultatul analizelor de singe) :
Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
[ link extern ]

Sfatul meu e sa va angajati un avocat dupa aceea (dupa ce stiti rezultatul analizei), veti avea dosar penal.
Permisul nu-l veti vedea prea curind.
latka, moderator
Întreb deoarece am auzit și citit cazuri unde au fost cazuri de alcoolemie de peste 1 și ceva la mie în aerul expirat și dosarul s a clasat sau s a aplicat renunțarea la urmărirea penală sau ceva de genul acesta,

latka a scris:

Cel mai grav lucru este infractiunea prevazuta de codul penal (veti vedea cind va vine rezultatul analizelor de singe) :
Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
[ link extern ]

Sfatul meu e sa va angajati un avocat dupa aceea (dupa ce stiti rezultatul analizei), veti avea dosar penal.
Permisul nu-l veti vedea prea curind.

Catalin2907, utilizator
Daca stiti dvs. ca astfel de cazuri se claseaza de la sine, sau dvs. veti reusi sa convingeti instanta, atunci e bine. Totusi, macar consultati un avocat.
latka, moderator
La valoarea de o,70 mg/l alcool pur în aerul expirat, va puteti astepta ca la probele biologice sa aveti o valoare cel putin dublă.
O solutie de renuntare la up, care sa fie si confirmata de instanta, va spun cu siguranta ca nu o sa obtineti.
Cat dureaza solutionarea dosarului penal, veti avea dreptul de conducere suspendat. Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.
Exista posibilitatea în cazul meu sa fie cu executare.?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

La valoarea de o,70 mg/l alcool pur în aerul expirat, va puteti astepta ca la probele biologice sa aveti o valoare cel putin dublă.
O solutie de renuntare la up, care sa fie si confirmata de instanta, va spun cu siguranta ca nu o sa obtineti.
Cat dureaza solutionarea dosarului penal, veti avea dreptul de conducere suspendat. Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.