Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj tehnic

In luna noiembrie 2009 am depus o adresa la ITM prin care anuntam somaj tehnic pentru salariatt firmei in perioada 16.11.2009- 16.02.2010. Atunci, cei de la ITM mi-au primit adresa spunand ca e OK . Acum spun ca somajul tehnic nu mai e valabil in 2010, pentru ca OG./2009 se refera strict la anul 2009. Este adevarat ? Ce trebuie sa fac ?
De prevederile/avantajele OG 28/2009 beneficiati numai pana la 31.12.2009.
In anul 2010 puteti acorda somaj tehnic in conditiile codului muncii:
Art.52 alin1 d) în cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75 % din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea s ă dispună reînceperea activităţii.