Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum factureaza cu TVA sau fara TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum factureaza cu TVA sau fara TVA?

Buna ziua !
O societate comerciala a cumparat o cladire veche in anul 1997 cu 640 lei . In aceasta cladire a avut amenajat pana in 2021, un magazin de materiale de construcii . Pana in 2015 a facut investitii la cladire , valoarea ei ajungand la 200000 . Valoarea amotizata este de 45000 lei . Administratorul doreste sa vanda cladirea unei persoane fizice . Cum factureaza cu TVA sau fara TVA?
Va multumesc !
george-neagu, moderator
poate vinde fara TVA ca e cladire veche insa va trebui sa ajusteze TVA dedus la modernizari - amenajari . Daca o vinde cu TVA nu va trebui ajustarea TVA.