Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna! Daca sotia are un apartament dobandit inainte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna! Daca sotia are un apartament dobandit inainte de casatorie, ...

Buna! Daca sotia are un apartament dobandit inainte de casatorie, la momentul in care se vinde apartamentul este casatorita, banii vor fi drept de proprietate al ambilor soti? Iar in cazul in care se achizitioneaza o casa, tot asa va fi la comun cu sotul? Casatoria realizata in regim de bunuri comune, fara separare. Multumesc!
Nu, banii obținuți din vânzarea imobilului sau achiziția unei locuințe noi din banii respectivi sunt tot bunuri proprii ale sotiei.
numai ca trebuie spacificat in contract ca bunul e propriu pt ca inlocuieste un alt bun propriu.
pt siguranta ar trebui sa adote regimul separarii de bunuri. Cu suma obtinuta din vanzarea casei, se pot cumpara diverse si se cam pierde urma bunului propriu.