avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Amenda formular PLF
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Amenda formular PLF

Buna ziua.
In data de 28 decembrie am intrat pe teritoriul Romaniei. Nestiind ca e necesar completarea unui formulat PLF la intrarea in tara, am procedat la completarea acestuia abia in data de 04.01.2022 (cand am aflat de la prieteni de acesta).
Am completat formularul in aceeasi zi.
Azi am primit o amenda pentru necompletarea formularului. Am intrat in contul cu formulare si statusul acestuia apare expirat. (Probabil din cauza ca a fost introdus cu intarziere).
Mentionez ca in punctul de trecere a frontierei nu am fost informati de formularul de localizare si nu am stiut de existenta lui.
Din cate am inteles la aceasta amenda nu se poate face contestatie si singura metoda ar fi sa dam statul roman in judecata.
Va rog sa ma indrumati in aceasta problema.

Va multumesc.

O zi buna.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.
In data de 13/01/20222 am primit și eu amenda de 2000 lei de la DSP Cluj.
Am încercat sa sun la DSP dar fără rezultat.
Azi m-am deplasat la sediul DSP si cu bunăvoința unei doamne jurist am rezolvat problema.
A trebuit sa demonstrez ca am completat formularul in maxim 24 ore înainte de a intra in țara.
Mi-au anulat procesul verbal si am primit anularea pe mail

Andrei2022 a scris:

Buna ziua.
In data de 13/01/20222 am primit și eu amenda de 2000 lei de la DSP Cluj.
Am încercat sa sun la DSP dar fără rezultat.
Azi m-am deplasat la sediul DSP si cu bunăvoința unei doamne jurist am rezolvat problema.
A trebuit sa demonstrez ca am completat formularul in maxim 24 ore înainte de a intra in țara.
Mi-au anulat procesul verbal si am primit anularea pe mail

Buna ziua, și eu am fost la DSP pentru clarificări și mi-au spus ca doar instanța poate anula un pv contravențional. Cum v-au cerut sa demonstrați ca l-ați avut completat?
Ultima modificare: Marți, 18 Ianuarie 2022
Mihaa05, utilizator
Model de plângere contravențională împotriva amenzilor pentru necompletarea formularului la intrarea în țară:
[ link extern ] /
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2022
Manuela Rășină, administrator

GASMANEA a scris:

Am notificat STS pt ca nu mai pot accesa din aplicatie formularul PLF . Acum......astept!

Poți sa aștepți mult și bine răspunsul celor de la STS, azi mi-a spus o tipă de la DSP că cei de la STS șterg plf-urile după 15 zile de când le-ai completat.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2022
Manuela Rășină, administrator


Mihaa05 a scris:


Andrei2022 a scris:

Buna ziua.
In data de 13/01/20222 am primit și eu amenda de 2000 lei de la DSP Cluj.
Am încercat sa sun la DSP dar fără rezultat.
Azi m-am deplasat la sediul DSP si cu bunăvoința unei doamne jurist am rezolvat problema.
A trebuit sa demonstrez ca am completat formularul in maxim 24 ore înainte de a intra in țara.
Mi-au anulat procesul verbal si am primit anularea pe mail

Buna ziua, și eu am fost la DSP pentru clarificări și mi-au spus ca doar instanța poate anula un pv contravențional. Cum v-au cerut sa demonstrați ca l-ați avut completat?


Mi-au cerut formularul completat in care sa apăra data și ora completării lui, de asemenea seria și numărul procesului verbal.
Îl aveam salvat ca PDF in telefon. L-am trimis și câteva ore mai târziu am primit derogarea .
Dar Menționez ca a trebuit sa Ma deplasez fizic la sediul DSP Cluj.

Alte discuții în legătură

Bună seara! În perioada 23 decembrie 2021 - 3 ianuarie 2022 ... alextihanov48 alextihanov48 Bună seara! În perioada 23 decembrie 2021 - 3 ianuarie 2022 am fost plecat în Marea Britanie împreună cu prietena mea și sora acesteia. Cu 24h înainte ... (vezi toată discuția)
Buna seara. am calatorit in italia in concediul de revelion. ... LSTEFANESC LSTEFANESC Buna seara. Am calatorit in Italia in concediul de revelion. Conform legii, am intocmit un PLF la iesirea din tara si un alt PLF cu 12 ore inainte de revenire ... (vezi toată discuția)
Bună seara, va rog, am nevoie de un model plangere anulare proces-verbal ... Lumi Radu Lumi Radu Bună seara, Va rog, am nevoie de un model plangere anulare proces-verbal de contravenție primit de la DSP precum că nu am fi completat formularul PLF la ... (vezi toată discuția)