Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Din 2 și 6 luni cat se face din pedeapsă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Din 2 și 6 luni cat se face din pedeapsă

Buna seara poate cineva sa spună cât se face din pedeapsă din 2 ani și 3 luni
Se poate face "zi la zi" sau mai putin conform disp art 100 cod penal.
trandafir2, moderator
Cum zi la zi eu vreau sa știu cât ar trebui să facă din pedepsa asta de 2 ani și 3 luni va rog frumos
2 ani si 3 luni, atat trebuie sa execute.
Dvs probabil va ganditi la liberarea conditionata, dar nu stiti sa formulati corect intrebarea.
In ceea ce priveste liberarea conditionata, aceasta reprezinta o facultate a persoanei condamnate, nu reprezinta un drept.
Astfel, acest beneficiu al liberării înainte de împlinirea termenului reprezinta o vocație generala.
Liberarea conditionata poate fi dispusa de instanta de judecata dacă sunt îndeplinite condițiile strict și limitativ prevazute de lege.