avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Din 2 și 6 luni cat se face din pedeapsă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Din 2 și 6 luni cat se face din pedeapsă

Din 2 și 6 luni cat se face din pedeapsă
Buna seara poate cineva sa spună cât se face din pedeapsă din 2 ani și 3 luni
Se poate face "zi la zi" sau mai putin conform disp art 100 cod penal.
Ultima modificare: Joi, 24 Februarie 2022
trandafir2, moderator
Cum zi la zi eu vreau sa știu cât ar trebui să facă din pedepsa asta de 2 ani și 3 luni va rog frumos
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
2 ani si 3 luni, atat trebuie sa execute.
Dvs probabil va ganditi la liberarea conditionata, dar nu stiti sa formulati corect intrebarea.
In ceea ce priveste liberarea conditionata, aceasta reprezinta o facultate a persoanei condamnate, nu reprezinta un drept.
Astfel, acest beneficiu al liberării înainte de împlinirea termenului reprezinta o vocație generala.
Liberarea conditionata poate fi dispusa de instanta de judecata dacă sunt îndeplinite condițiile strict și limitativ prevazute de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat executa efectiv un condamnat din pedeapsa de 4 ani cu executare ? stef56 stef56 din discutia cu un avocat a reiesit ca in romania se executa 8 luni la an si ca daca nu ai fost liberat conditionat mai devreme ( sa zicem la jumatate pentru ... (vezi toată discuția)
Condamnare M.mih M.mih Soțul meu este condamnat la 10 ani de închisoare în italia pentru o bătaie din 2005,noi am aflat de asta abia acum când l.au arestat,am făcut recurs la ... (vezi toată discuția)
Cerere de eliberare conditionata claele claele buna seara as vrea sa stiu si eu ce conditi se poate indeplini la o cerere de eliberare conditionata, sau ce cereri se pot face, la o pedeapsa de 2 ani si care ... (vezi toată discuția)