Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Veniturile din dobanzi pe care le incaseaza asociatul ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Veniturile din dobanzi pe care le incaseaza asociatul se impoziteaza la sursa, adica retine firma?

Asociatul unic primeste dobanda pentru un imprumut acordat societatii. Veniturile din dobanzi pe care le incaseaza asociatul se impoziteaza la sursa, adica retine firma? sau declara in declaratia unica? Daca trebuie sa retina societatea, cat la suta si cum se declara?
george-neagu, moderator
retine firma 10% si declara prin D100 pana in 25 a lunii urmatoare platii dobanzii. In Declaratia unica asociatul va declara doar daca are peste 12 salarii minime in vederea platii CASS 10% in suma de 3060 lei /an. ( 12 x 2550 = 30,600)
firma retine 5%
10% e la dobanzi . La dividende e 5%

septimia a scris:

firma retine 5%