Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trebuie sa am certificat de rezidenta fiscala din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Trebuie sa am certificat de rezidenta fiscala din Franta privind aplicarea conventiei de evitare a dublei impuneri?

O persoana fizica cu cetatenie franceza (cu domiciliul in Franta) obtine un certificat de inregistrare (eliberat de MAI-Biroul Imigrari)care ii atesta dreptul de rezidenta pe teritoriul Romaniei (si i se atribuie un CNP, pentru o perioada de 5 ani pana in 2024). Persoana infiinteaza un SRL, in Romania, (asociat unic) si presteaza servicii doar in Franta. In cursul anului 2021 incaseaza venituri din dividende de 330.000 lei (impozitul a fost retinut la sursa 5% si declarat in D100).
Trebuie sa am certificat de rezidenta fiscala din Franta privind aplicarea conventiei de evitare a dublei impuneri?
Pana la finalul lunii februarie trebuie sa depun declaratia 207?
Se depune declaratia unica pentru el pana la 25 mai 2022 si datoreaza CASS?
Trebuie sa depuna declaratii in Franta si sa achite impozit?
george-neagu, moderator
Fiind rezident in Romania nu trebuie certificat de rezidenta fiscala din Franta . I s-a retinut impozit aici de 5% Prin D100 iar acum va depun pana la 28.02.2022 D205 nu D207.

Daca suma dividendelor primite > 30.600 va depune si DU pana la 25.05.2022 cu CASS 3060 lei.