avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trebuie sa am certificat de rezidenta fiscala din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Trebuie sa am certificat de rezidenta fiscala din Franta privind aplicarea conventiei de evitare a dublei impuneri?

O persoana fizica cu cetatenie franceza (cu domiciliul in Franta) obtine un certificat de inregistrare (eliberat de MAI-Biroul Imigrari)care ii atesta dreptul de rezidenta pe teritoriul Romaniei (si i se atribuie un CNP, pentru o perioada de 5 ani pana in 2024). Persoana infiinteaza un SRL, in Romania, (asociat unic) si presteaza servicii doar in Franta. In cursul anului 2021 incaseaza venituri din dividende de 330.000 lei (impozitul a fost retinut la sursa 5% si declarat in D100).
Trebuie sa am certificat de rezidenta fiscala din Franta privind aplicarea conventiei de evitare a dublei impuneri?
Pana la finalul lunii februarie trebuie sa depun declaratia 207?
Se depune declaratia unica pentru el pana la 25 mai 2022 si datoreaza CASS?
Trebuie sa depuna declaratii in Franta si sa achite impozit?
Ultima modificare: Vineri, 18 Februarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 10:57, 18 Februarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind rezident in Romania nu trebuie certificat de rezidenta fiscala din Franta . I s-a retinut impozit aici de 5% Prin D100 iar acum va depun pana la 28.02.2022 D205 nu D207.

Daca suma dividendelor primite > 30.600 va depune si DU pana la 25.05.2022 cu CASS 3060 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distribuire si plata dividende. cateldestept cateldestept Distribuire si plata dividende: Pentru o societate cu asociat unic se hotaraste distribuirea sumei de 100.000 lei ce dividende, din profitul anului 2021. Ce ... (vezi toată discuția)
Declaratie fiscala pentru venituri din dividende de pe burse internationale stela223 stela223 Va salut, In cazul in care am incasat venituri extra-salariale din dividende obtinute pe bursa internationala, exista obligativitatea de a depunde ... (vezi toată discuția)
Rectificativa 112 buna ziua, pot depune acum rectificativa la ... ionela11 ionela11 rectificativa 112 Buna ziua, Pot depune acum rectificativa la 112 aferent lunii dec 2021?, nu mi-a calculat CASS la dividentele ridicate in 112...si ... (vezi toată discuția)