Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca se vinde un bun la comun poate cealalta parte sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca se vinde un bun la comun poate cealalta parte sa nu dea ...

Daca se vinde un bun la comun poate cealalta parte sa nu dea 50% din bani decat atunci cand vor ei?
Din cauza ca noi nu am vrut sa renuntam pe hartie la o cota din alte bunuri la comun (am renuntat verbal si ne vom tine de cuvant dar nu avem incredere sa semnam ca nu stim legile si nu stim ce semnam), ei acum spun ca vor fi consecinte. De exemplu acuma se vinde un alt bun la comun iar ei vor sa tina 50% din vanzare pana cand se va vinde casa/terenul la care noi nu am renuntat pe hartie...
Se poate face ceva in cazul acesta?
Mentionez ca casa/terenul unde vor ei cota de 50% pe hartie sunt inca locuite, si poate nu se vor vinde decat in 5-10 ani. Deci ei sa tina banii de la celelalte vanzari pe tot timpul acesta? E legal?
Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~