avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sunt in curs de mutare intr-un cartier de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sunt in curs de mutare intr-un cartier de blocuri ...

Buna ziua,

Sunt in curs de mutare intr-un cartier de blocuri noi si mi s-a adus la cunoștință de catre administratia blocului ca trebuie sa semnez statutul asociatiei de locatari, dar nu am primit documentele ca sa le citesc si eu nu sunt de acord sa semnez fara sa citesc acest statut. Va rog sa-mi spuneti daca este legala aceasta procedura a administratiei, fara sa citesc ce scrie in acel statut.

Multumesc frumos pentru orice raspuns!
Cel mai recent răspuns: Adrian Chita , utilizator 14:03, 26 Ianuarie 2022
avand in vedere ca inca nu sunteti membru al asociatiei ,nici nu pot fi obligati sa va arate statutul

cautati Ordinul nr. 1.058/2019 si anexa nr 1......aia scrie si in statut
nu e nimic care va poate dauna....sunt principiile de functionare ale asociatiei si sunt conform legii 196/2018 ca altfel nu era primit la judecatorie
Statutul asociatieri de proprietari prevede norme generale care nu va pot prejudicia interesele
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actualizare statut asociatir de proprietari Petre69 Petre69 Am preluat de curând asociația de proprietari în funcția de președinte, însă la Statut nu am găsit următoarele documente: procesul verbal al adunării ... (vezi toată discuția)
Asociatia de chiriasi Mainerici  Ctin Mainerici Ctin Intr-un bloc de locuinte aflat in proprietatea primariei destinat pentru inchiriere, chiriasi s-au constituit in 2ooo in asocia;ie de locatari. Dupa legea ... (vezi toată discuția)