Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj ore sărbătoare si norma lunara de lucru.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj ore sărbătoare si norma lunara de lucru.

Bună ziua!Am și eu o nelămurire:eu lucrez program inegal în ture de 12 ore iar ziua de 24 ianuarie,zi legala nelucratoare mi-a picat tura lucrătoare și a trebuit sa o lucrez.Problema este următoarea:norma de lucru pe luna ianuarie este de 160 de ore,eu lucrez conform programării turelor 164 de ore.Din cele 164 de ore sefa directa care îmi realizează pontajul lunar,îmi scade 12 ore ziua de sărbătoare legala pe care o lucrez și care zice ca va fi plătită dublu,adică 164-12=152 din care face socoteala următoare:din norma de lucru 160 scăzut 152 ore fără sărbătoarea legala lucrată da ca și rezultat la sfârșitul lunii ianuarie ca as termina cu minus 8 ore care ar trebui sa le recuperez în februarie.Intrebarea mea este de ce acest calcul,după mine ar însemna că orele de sărbătoare nu mi se plătesc dublu atâta timp cât nu mi se adaugă la norma de lucru repet așa îmi pica dealtfel tura sa o lucrez și mi se impută ca și ore pe minus din banca de ore luna următoare.
Andra Alexa, utilizator