Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. Astazi am cumparat o masina Ford in valuare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. Astazi am cumparat o masina Ford in valuare de 2500€, ...

Buna ziua. Astazi am cumparat o masina Ford in valuare de 2500€, am facut toate actele a fost totul ok. Dupa nici 30 minute de mers, a luat motorul foc, iesea numai fum. Am sunat vanzatorul de la care am cumparat masina si mi a spus ca, acum e masina mea, ca nu mai am eu ce sa i fac lui. Ce pot face acum?! Voi merge la Politie acum sa depun plângere sa vad daca pot rezolva ceva?! Am fost cu doi prieteni deci am martori.
Vânzătorul mașinii nici nu ne a lasat sa dam si noi o tura cu masina, am mers împreună cu el nici 5 minute si s a grabit sa facem actele. Probabil ca stia de problema.
Bsjahahkaiy67, utilizator
Nu m a lasat sa verific masina, mie mi a placut, arata bine si la motor, cat am mers cu ea, alea cinci minute nu a fost problema, vanzatorul nu m a lasat sa mai probez masina!
Pe ce motiv il pot da in judecata?

interventie moderator - sters citat anterior
trandafir2, moderator
Am fost acum la Politie si mi au spus ca nu au de ce sa l chema pe vânzător la Politie, doar sa merg in instanță

interventie moderator - sters citat anterior
trandafir2, moderator
Da, asta v-am scris si eu mai sus. Trebuie sa il dati in judecata, pe motiv de vicii ale bunului.
Insa sansele sunt mici, pentru ca nu ati verificat dvs masina cum trebuie, este vina dvs practic.
trandafir2, moderator

Am inteles, va multumesc!
trandafir2 a scris:

Da, asta v-am scris si eu mai sus. Trebuie sa il dati in judecata, pe motiv de vicii ale bunului.

Motorul nu prea are cum sa ia foc - e ditai bucata de fier. Daca ramane fara ulei, se gripeaza, nu ia foc. Plus ca,d aca ramane fara ulei, se lumineaza si un beculet acolo...

Pe viitor asta sa va fie invatatura de minte - daca vanzatorul nu va permite sa testati / verificati in detaliu bunul, poate e cazul sa cautati alt vanzator...